Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Jego „czarny głos” uwodzi publikę na całym świecie. Mario Biondi wkrótce na „Zadymce”

Mario Biondi.

Mario Biondi to największa gwiazda nadchodzącej Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wokalista swym charakterystycznym „czarnym głosem” uwodzi publiczność na całym świecie. W Bielsku-Białej wystąpi podczas jedynego koncertu w Polsce!

Koncert włoskiego wokalisty, w ramach „International Jazz Fest” Bielskiej Zadymki Jazzowej, odbędzie się 22 czerwca w Bielskim Centrum Kultury. Będzie to drugi z trzech festiwalowych dni.

– Jesteśmy szczęśliwi, że podczas festiwalu usłyszymy kolejną gwiazdę na światowym poziomie. Biondi jest jednym z najwybitniejszych wokalistów jazzowo-soulowych, cieszącym się uznaniem na całym globie. Przyjedzie do nas z grupą znakomitych muzyków. Dadzą show, którym zachwycili podczas obecnej trasy publiczność w Barcelonie, Madrycie, Budapeszcie, Melbourne, Sidney czy Casablance – mówi Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.

– Pierwszy raz usłyszałem Biodiego na żywo w 2018 roku we Lwowie, podczas zaprzyjaźnionego z Zadymką Leopolis Jazz Fest. Byłem dość sceptycznie nastawiony do koncertu Włocha śpiewającego standardy muzyki amerykańskiej. Ale po chwili mogłem się tylko zachwycać tym, jak melodyjny i charakterystyczny ma głos, jak nim znakomicie operuje i jak dobrzy muzycy mu towarzyszą. Ogromne wrażenie robi też repertuar, w którym jazz jest tylko jednym z elementów, bowiem Biondi wyciąga to, co najlepsze także z soulu, R&B i latino. Jego koncerty to gwarantowana dobra zabawa i wyśmienity nastrój – dzieli się wrażeniami Jerzy Batycki.

Mario Biondi słynie z głębokiego, ciepłego głosu, przywodzącego na myśl największych czarnych artystów muzyki soul i blues, takich jak Barry White, Isaac Hayes czy Lou Rawls. Na koncie ma cztery platynowe albumy, przy których współpracował z najlepszymi muzykami świata. A zaczynał od śpiewania w kościelnych chórach i nagrywania dla małych firm fonograficznych jako wokalista sesyjny. W 1988 roku pojawiła się przed nim wielka szansa – wystąpił jako suport podczas trasy Raya Charlesa po Włoszech.

W 2006 roku, po latach współpracy z włoskimi i międzynarodowymi gwiazdami wydał swój pierwszy singiel – „This is what you are”. Utwór pojawił się na licznych kompilacjach tanecznych, ale skok jakościowy nastąpił, gdy piosenka trafiła do pierwszej dziesiątki najczęściej emitowanych piosenek Normana Jaya w kultowym programie nadawanym w radiu BBC. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa.

Albumem potwierdzającym jego pozycję na międzynarodowym rynku muzycznym był „Sun”, wydany w 2013 roku. W tym samym roku odbył się jego triumfalny koncert w Royal Albert Hall w Londynie. Od tego czasu regularnie wydaje kolejne płyty i z powodzeniem koncertuje na całym świecie. Jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych włoskich artystów XXI wieku.

22 czerwca Mario Biondi wystąpi po – rozpoczynającym się o 19.00 – wielkim, mającym aż trzy odsłony koncercie Krzysztofa Ścierańskiego, uznawanego za najlepszego basistę w Polsce. Legendarny artysta świętuje w ten sposób 70. urodziny. W Bielsku-Białej zagra solo, następnie z nowym składem New Quartet, a na koniec zachwyci nas projektem International Edition, który to jest pełen improwizacyjnego ducha i wpływów kultury Wschodu.

Jakby tego było mało w ten sobotni wieczór, to po wydarzeniach w Bielskim Centrum Kultury zaplanowano otwartą imprezę w pobliskiej restauracji Chopina 5. Rozpocznie się około godz. 23.00. Tamże pod raz pierwszy odbędzie się zadymkowe jam session. Będziemy mieli szansę usłyszeć muzyków związanych z Zadymką, jej gości, a – przy odrobinie szczęścia – także gwiazdy wieczornych koncertów!

Krzysztof Ścierański
Mario Biondi
Bielskie Centrum Kultury
22 czerwca, sobota, godz. 19.00

Jam session
Restauracja Chopina 5
22 czerwca, sobota, godz. 23.00

Więcej o festiwalu na stronie internetowej Bielskiej Zadymki Jazzowej.

google_news