Wydarzenia Cieszyn

Jest apel, będzie happening. W Cieszynie o uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Dziś o 16.00 przy moście Przyjaźni w Cieszynie odbędzie się happening związany z oddolną inicjatywą “Granica na Granicy”. Jej przedstawiciele zwracają się do władz nadolziańskiego grodu oraz wszystkich mieszkańców miasta z prośbą o podjęcie wspólnych działań na rzecz wsparcia organizacji i medyków, którzy aktualnie niosą pomoc migrantom na polsko-białoruskiej granicy.

Apel w formie petycji online został opublikowany tutaj. Sygnatariusze dokumentu nawołują również władze Cieszyna do podjęcia, wzorem innych, progresywnych miast w Polsce, systemowych i długofalowych działań, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przyjęcie do miasta rodziny lub rodzin z doświadczeniem uchodźczym.

Poniżej publikujemy pełną treść apelu.

“Apel przedstawicieli i przedstawicielek oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Z niepokojem i trwogą przyjmujemy kolejne informacje płynące z granicy polsko-białoruskiej, gdzie od wielu tygodni rozgrywa się tragedia osób, w tym dzieci, które z powodu prześladowań, wojny i biedy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.

Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami. Zamiast tego głodni, zmarznięci i wycieńczeni migranci i migrantki błąkają się po lasach przepychani z jednej strony granicy na drugą. Nie możemy i nie chcemy odwracać wzroku od ich dramatu.

Nie zgadzamy się również, żeby tragedia tych ludzi była wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych. Zdajemy sobie sprawę, że Polska stała się w tym wypadku ofiarą celowych działań strony białoruskiej. Wymaga to stanowczych reakcji ze strony polityczek i polityków oraz dyplomatów. Nie możemy jednak zapominać, że w tej sytuacji migranci i migrantki również są ofiarami białoruskiej manipulacji. Rozgrywająca się na polsko-białoruskiej granicy katastrofa humanitarna domaga się reakcji każdego i każdej z nas.

W związku w powyższym apelujemy do władz samorządowych Cieszyna i całej społeczności miasta o podjęcie wspólnych działań wspierających osoby przybywające do naszego kraju oraz organizacje i służby medyczne, które starają się nieść im pomoc (Grupa Granica, Medycy na granicy). Poza organizacją zbiórek rzeczowych i finansowych na terenie miasta, które mogą być inicjowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy wspólnoty parafialne, apelujemy do władz o wpisanie miasta na mapę gościnności oraz rozpoczęcie procedur, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przyjęcie do naszego miasta rodziny lub rodzin z doświadczeniem uchodźczym. Jako mieszkańcy i mieszkanki pogranicza pokażmy, że Cieszyn to społeczność ludzi otwartych i wrażliwych, którzy nie godzą się na zło i wyrządzanie innym krzywdy”.

google_news
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciemność, widzę ciemność
Ciemność, widzę ciemność
2 lat temu

Wśród sygnatariuszy petycji na czoło wysuwają się: m.in. nauczycielki, tłumaczki, edukatorki, przedsiębiorczyni społeczna, etnolożki, kulturoznawczynie, aktywistki, artystki, akademiczki…..
Chciałoby się powtórzyć za Maksem:
– Sfiksowałyście, boście chłopa dawno nie miały! Chłopa wam trzeba!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

A skąd wiesz, że to klan taki jak w Seksmisji? Jest Marcin podpisany w petycji, daje radę, są zapewne z boku chłopy niepodpisane. W petycji jest też mowa o dzieciach, kto bardziej dzieci rozumie jak nie matka, kobieta? Na zdjęciach z fotorelacji widać chłopów.

YOU
YOU
2 lat temu

Żadnych zdjęć z imprezy? Pewnie wstyd pokazać frekwencje.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  YOU

A jaka frekwencja by Cię zadowoliła?

precz
precz
2 lat temu

w**** mam caly hapening , chcą niech jada ale za swoje. Pseudo lekarze “wyksztalcone” m.in. z moich podatków, pewnie gabinety znów będą zamknięte….

Mircyś
Mircyś
2 lat temu

Jakiś 15 lat tymu busy z trójwsi kursowały Przemyśl – Zgożelec , roboty było tela że pore silników padło :-)))

Mircyś
Mircyś
2 lat temu

Boroczki , jest jedyn problym z tymi luchodźcami i uwieżcie mi żodyn adres w Polsce i ch nie interesuje.:-).
Jak ich przicisną w Białowierzy to pójdą kaj indzi. A co myślicie że przez Czechy nie jadą? pewnie że nie idą tylko jadą :-)) Gupole to jest polityka. Zorganizowane organizacje się tym zajmują a wy myślicie że oni na piechote drałują przez całom Polske.

Paweł
Paweł
2 lat temu
Reply to  Mircyś

Dopóki jadóm pół bidy, gorzi jak umirajom na naszej ziemi.

Gti
Gti
2 lat temu

Lewaki znowu chcą smrodu narobić. Jako mieszkaniec Cieszyna domagam się, aby wszystkie granice objąć jeszcze większą ochroną żeby żaden nachodźca nawet nie próbował tu przyjechać robić tego syfu co robią w swoich krajach i już swoich dzielnicach na zachodzie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Gti

A wydalić byś nie chciał tych co Ci się nie podobają?

Gti
Gti
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Ciebie wydalić trzeba na 100%, ewentualnie ograniczyć dostęp do internetu. Musisz mieć nudne życie bo siedzisz tu na forum non stop i wylewasz swoje żale pod każdym artykułem. Każdy ma cię dość bo robisz śmietnisko z forum swoim bełkotem.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Gti

Nie każdy ma mnie dość, widzę wyraźnie że podszywacze i ci, którym zaprzeczam głupotę, a są tacy na 100% (moje 100% lepsze, bez ewentualnie). Ale przecież nie mnie tylko trzeba wydalić – widzę, że lewaki Ci przeszkadzają a jest ich trochę więcej niż ja sama. Pomyśl dobrze jak to zrobić. O granice przy Cieszynie nie obawiaj się, Czesi Cię tutaj nie najdą na Twoim. Musisz jednak dobrze ustalić gdzie jest to Twoje.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Gti

To co piszesz nie jest tylko bełkot ale głupoty. Najlepiej zrób fosę wokół chałupy, wybuduj mur według wzoru na wschodzie pod napięciem i nie wpuszczaj nikogo na swoje.

Marek
Marek
2 lat temu
Reply to  Gti

To chory człowiek, ten wątek był poruszany wielokrotnie, ilość bełkotu który produkuje przez całą dobę swiadczy o tym.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Marek

Nikogo nie przekonasz, Marek, o swoim wymyśle. Zazdrościsz mi wiedzy, bystrości i urody gdybyś widział. Ja Ci niczego nie zazdroszczę, nie ma czego.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

A i jeszcze ważna rzecz u Hermenegildy, którą takie utłuczki jak Gti, Marek nie mają szans dostrzec – dystans Hermenegildy. Tak, Marek, Hermenegilda dużo pisze ale nie jest to bełkot lecz wartościowe komentarze z dystansem. Nie ma też smutnego życia Hermenegilda, wręcz przeciwnie komentarzami się bawi.. Dlaczego?, bo wie, że żaden komentarz nie ma mocy sprawczej.

SAMI SWOI
SAMI SWOI
2 lat temu

Kogo zobaczymy na happeningu w Cieszynie? Tego jeszcze nie wiemy ale możemy już sobie pospekulować. Zapewne zobaczymy byłych kodziarzy, byłych resortowych, obrońców kasty sędziowskiej, wściekłe macice, które tym razem będą udawać zatroskanie o małe dzieci na granicy. Przyjdą zapewne kobiety z penisem i bez niego. Nie zabraknie też zagubionej młodzieży myślącej, że wszystko co się będzie działo to na serio.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  SAMI SWOI

Pominąłeś nie wiem dlaczego pedałów a to jest naczelna siła zawsze chętna i wyrywna do stawania na czele happeningu. Najsmutniej będzie zagubionej młodzieży, nie wiedzą że są zagubieni i może się ta młodzież zgubić i nie trafić.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Rżnijmy wprost, żadni homoseksualiści ale pedały i lesbijki można niechętnie przygarnąć też.

Alan
Alan
2 lat temu

Zróbmy na złość pisowcom i podajmy nasze adresy zmieszkia gdzie mogą wysłać tych biednych ludzi. Ale będzie zdziwko. Kto za ?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Alan

Głupie, nie o to chodzi w tej chwili w apelu a tym bardziej komuś zrobić na złość.