Wydarzenia Żywiec

Jest kredyt na budowę szpitala w Żywcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił 140 milionów złotych kredytu dla firmy InterHealth Canada na finansowanie budowy i wyposażenie powstającego nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu.

Przypomnijmy, że jest on budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie firma InterHealth Canada ma sfinansować inwestycję, a następnie prowadzić placówkę przez 30 lat. Z kolei Starostwo Powiatowe w Żywcu użyczyło firmie na 30 lat działki przy ulicy Pola Lisickich w Żywcu Sporyszu, a także między innymi wybudowało nową drogę dojazdową i pokryło koszty doprowadzenia mediów.

Do podpisania umowy kredytowej pomiędzy BGK a firmą InterHealth Canada doszło w piątek, 12 października. Jak informuje biuro prasowe BGK umowa kredytowa opiewa na 140 mln zł, co stanowi około 60 procent wartości całej inwestycji. Dzięki temu dofinansowaniu dokończona ma zostać budowa nowej siedziby i kupione wyposażenie do tej placówki medycznej.

Nowy szpital w Żywcu jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania tego projektu, jego historia jest długa. Cieszymy się, że jako bank możemy przyczynić się do jego szczęśliwego zakończenia, oferując finansowanie na okres aż 22 lat. Bez wątpienia jest to projekt, który wytycza nowe drogi na rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce – podkreśla Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Nowy szpital będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącym szpitalu, szereg nowych świadczeń oraz zyska Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje szybszy dostęp do opieki dla pacjentów w stanach nagłych. Firma InterHealth Canada ukończyła pierwszy etap budowy nowego szpitala. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a parkingi i infrastruktura drogowa wokół niego są niemal gotowe do użytku. Rozpoczęto już także roboty związane z instalacjami wewnętrznymi. Planujemy uzyskać pozwolenie na użytkowanie za mniej niż rok, licząc od dzisiejszej daty – mówi prezes InterHealth Canada Zahid Al Sabti.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antek
Antek
5 lat temu

Brawo PiS !!!

Daro
Daro
5 lat temu

Gratulacje dla Starosty Kalaty !!!

Rafał
Rafał
5 lat temu

Po co szpital w Zywcu? Przecież i tak białego nieróbstwa do pobierania wysokich pensji nie znajdziecie.

Arek
Arek
5 lat temu

Szpital buduje firma arabska a nie Kanadyjska która nie ma ani grosza tylko kredyty

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  Arek

…mówi prezes InterHealth Canada Zahid Al Sabti. A podobno nie lubimy imigrantów?

Kazimierz
Kazimierz
5 lat temu

Brawo

Tomek
Tomek
5 lat temu
Reply to  Kazimierz

Ludzie spadnijcie na ziemie i zacznijcie sie cieszyć z tego że cokolwiek a raczej bardzo dużo sie dzieje … trzeba trzymać kciuki i byc dobrej myśli bo obecne warunki wszyscy dobrze znamy.. a nie narzekać tylko