Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Jesteś ozdrowieńcem? Twoje osocze jest bezcenne dla chorych na Covid-19

Fot. Kuba Jarosz

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu Covid-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem Sars-CoV-2! – ogłosiło wczoraj Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Jak informują w RCKiK, terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem Ebola, koronawirusem SARS (Sars-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa Sars-CoV-2, który powoduje Covid-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

– Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki: przechorowały Covid-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem Sars-CoV-2; od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni; są w wieku 18-60 lat; nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników – informują w RCKiK. – W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania – dodają.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 mililitrów osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

RCKiK w Katowicach
tel. 726 227 229

KB_12_03
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

650 ml osocza czy krwi? Trzeba wyraźnie dodać, że jest to honorowe oddanie osocza.