Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Jezuita wykorzystywał seksualnie nastolatki. Ofiar może być więcej

Fot. czechowice.jezuici.pl

W serwisie Więź.pl został opublikowany reportaż śledczy Pauliny Guzik „Towarzystwo Maciejowe”. To dwa odcinki reportażu śledczego, który opisuje krzywdy psychiczne, duchowe i seksualne wyrządzone młodym dziewczynom przez charyzmatycznego duszpasterza młodzieży, jezuitę Macieja Sz. Do sytuacji miało dochodzić między innymi w Kościele św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

Autorka jest dziennikarką Redakcji Katolickiej TVP, adiunktem na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, ubiegłoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Jest też współpracowniczką serwisu Więź.pl, gdzie opublikowała m.in. reportaże śledcze dotyczące (nie)załatwiania sprawy Pawła M. przez Zakon Kaznodziejski: „Dominikańska recydywa”, „«Dla czystego wszystko jest czyste». Dominikańskie historie prawdziwe” i „Dominikańska mañana”.

Teraz w dwuodcinkowym reportażu śledczym „Towarzystwo Maciejowe” autorka opisuje krzywdy psychiczne, duchowe i seksualne wyrządzone młodym dziewczynom przez charyzmatycznego duszpasterza młodzieży, jezuitę Macieja Sz. – Wnikliwie analizuje także nieumiejętność rozpoznania sytuacji oraz wieloletnie bezradne próby zmierzenia się z tą rzeczywistością przez kolejnych przełożonych Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego. W efekcie sprawa krakowskiego jezuity nigdy nie doczekała się pełnego procesu kanonicznego – czytamy w serwisie Więź.

Maciej Sz. w 2007 roku, po skończonej probacji, trafił do Czechowic-Dziedzic. – Tam odwiedza go Wiktoria, 16-letnia członkini duszpasterstwa z Kłodzka. Podczas spotkania o. Maciej wykorzystuje ją seksualnie. W 2008 roku zaczyna się wykorzystywanie seksualne Niny, od pół roku pełnoletniej już dziewczyny z Czechowic-Dziedzic. Proceder trwa niemal całą jej maturalną klasę. Gdy w 2009 roku Nina widzi, że zagrożona jest kolejna dziewczyna, zgłasza swoją krzywdę prowincjałowi, o. Wojciechowi Ziółkowi. Prowincjał spotyka się z nią osobiście i zakazuje o. Maciejowi pracy z młodzieżą – czytamy w serwisie Więź.

Maciej Sz. trafił do domu rekolekcyjnego “Górka” w Zakopanem. Tam staje się jednak jednym z głównych rekolekcjonistów w znanym jezuickim ośrodku. W ramach indywidualnego kierownictwa duchowego trafiają do niego również młode kobiety.

Dziesięć lat później, w 2019 roku, kolejnym prowincjałem jest (od 2014 r.) o. Jakub Kołacz. Po filmie braci Sekielskich postanawia odświeżyć starą niezałatwioną sprawę i zgłosić ją do Stolicy Apostolskiej. Odnawia kontakt z Niną i po raz pierwszy spisuje jej zeznania…

– Z relacji osób skrzywdzonych wynika, że ofiar o. Macieja może być więcej – pisze Paulina Guzik. Prowincjał Paszyński prosi w artykule, aby zgłaszano do niego niezwłocznie wszelkie znane komukolwiek przypadki wykorzystywania.

Całość można przeczytać w dwuodcinkowym reportażu.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
10 miesięcy temu

Dla mnie to jest bardzo smutna sprawa. To nawet nie chodzi o to, że to parafia zakonna. Chodzi o to, że dziekanem miejsca był ksiądz, którego szanowałem, poważałem, lubiłem. Boję się, że i on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za to, że nie widział nic co tam się dzieje. Boję się również, że ofiarami tego łajdaka mogą być np. harcerki.

!!
!!
10 miesięcy temu

lewactwo ,kiedy już spacyfikuje kościół,wtedy dołoży literkę do tego swojedo LGBT i stwierdzi ,że pedofilia to kolejna orientacja co zresztą już się dzieje na tzw. zachodzie vide pomysły hiszpańskiej ministry ze skrajnie lewackiej partii Podemos de fakto legalizującej pedofilię

Ha
Ha
10 miesięcy temu
Reply to  !!

W Berlinie powstaje pierwsze przedszkole LGBT. Co więcej, w jego zarządzie zasiadać będzie m.in. „obrońca pedofilów”, który od lat walczy o „prawa” osób naznaczonych tą dewiacją.
W zarządzie przedszkola zasiadać ma bowiem Rüdiger Lautmann. 86-letni socjolog jest nazywany „obrońcą pedofilów”, a część jego „dorobku naukowego” stanowi książka „Przyjemność z dzieckiem”.

!!
!!
10 miesięcy temu
Reply to  Ha

Nowy Wspaniały Świat

AAntoniM. prezeskomisji
AAntoniM. prezeskomisji
10 miesięcy temu
Reply to  !!

Nie no spoko jak księża gwałcą dzieci to nie ma problemu to przecież jest po bożemu!!!!!!!

mojsiek.
mojsiek.
10 miesięcy temu
Reply to  Ha

Jesteś zwykłym kłamcą , na zachodzie jeszcze bardziej tępi się pedofilię niż u nas.

Imię
Imię
10 miesięcy temu
Reply to  mojsiek.

Gdzie ty się uchowałeś? Przecież to 100 % prawdy co pisze Ha. Dla odmiany 0% prawdy co piszesz ty.

mojsiek.
mojsiek.
10 miesięcy temu
Reply to  !!

Obrońca pedofili się odezwał. Lepiej tu nic nie pisz.

Viktoria.
Viktoria.
10 miesięcy temu

W Polskich kościołach katolickich już dawno nie ma Boga został w sercach rodzinach nie wszystkich tylko dzięki im dlatego się tak szybko rozwijają sekty i budują swoje obiekty gdzie jest sama młodzież kiedyś ludzie mówili że zło przyjdzie od czarnych i piekło będzie z nimi wybrukowane i tak sie stało.

a tam
a tam
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria.

Piekło będzie wybrukowane złem? Przypomina mi się od razu Monika Olejnik kiedy w „Kropce nad i” raczyła oświadczyć: „Miałam na studiach logistykę, więc potrafię myśleć logicznie”.
Viktorio może bez swej woli, ale jednak dołączyłaś do kościoła Sześciu Króli.

Józef
Józef
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria.

Przeszli do polityki ale im to się opłaciło gdyż dobrze zarabiają i w wyborach swoimi głosami pomagają

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu

A w niedziele wszyscy pójdziecie sznurem do kościoła żeby sąsiad widział.

Bernadeta
Bernadeta
10 miesięcy temu

A pokarz mi jednego w kieckach co tak nie robią to jedna banda pedofili i zboczeńców każdy z nich ma ku—e na boku i płaci dużą kasę z naszej tacy i min. 200 zł za godz.posługi.

Skoro znasz stawki
Skoro znasz stawki
10 miesięcy temu
Reply to  Bernadeta

Też sobie dorabiałaś?

Marta
Marta
10 miesięcy temu

Ciemniaku czarnych czytaj ze zrozumieniem za ich posługi to są śluby pogrzeby chrzty komunie itp ale jesteś taki sam jak oni jedna tylko myśl s*x.

fel
fel
10 miesięcy temu
Reply to  Bernadeta

Szanowna Bernadet a skąd taka wiedza?

Ambroży
Ambroży
10 miesięcy temu

…A poza tym co też oni mają do powiedzenia na tych rekolekcjach skoro nie mają pojęcia o życiu, życiu rodzinnym,wychowywaniu dzieci, ich karceniu. Wyświetlić film o głodujących dzieciach z Afryki potrafimy sami, bez wysyłania dzieciaków do tych rżących ogierów.

Ambroży
Ambroży
10 miesięcy temu

Odrażające! W obliczu takich i innych tym podobnych sytuacji na pewno nie pozwolę aby moje dziecko brało udział w rekolekcjach czy choćby lekcjach religii. Zakładając sutannę chyba są świadomi odpowiedzialności społecznej…chociaż nie jestem tego pewien.

Ciekawe
Ciekawe
10 miesięcy temu
Reply to  Ambroży

Wśród nauczycieli też są pedofile więc nie posyłaj dziecka do szkoły.

Polak
Polak
10 miesięcy temu

I tym sposobem KK sam się unicestwia….. największym wrogiem KK yo jego hierarchia z takimi panami jak jędraszewski dziwisz rydzyk itp…żenada …żaden duchowny nie może być przyczyną cierpienia innych ludzi….żaden!!!!

Polak
Polak
10 miesięcy temu
Reply to  Polak

w kościele mają być tylko księża typu Sowa czy biskupi typu Pieronek bo tak chce wielbiciel partii pruskiej

Polak
Polak
10 miesięcy temu
Reply to  Polak

No na pewno nie mogą być przestępcami i zboczeńcami chronionymi przez hierarchię