Kultura i rozrywka Wadowice

Jubileusz Orkiestry Dętej

Fot. Bogdan Szpila

Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej obchodziła jubileusz 175-lecia.

Kalwaryjska orkiestra jest jedną z najstarszych, a być może najstarszą orkiestrą dętą w Europie. Za oficjalną datę założenia uważa się rok 1847, z tego bowiem czasu pochodzi statut sporządzony przez kustosza kalwaryjskiego klasztoru. Jest jednak wielce prawdopodobne, że orkiestra istniała znacznie wcześniej, bowiem Maria Zebrzydowska zapisując klasztorowi znaczna sumę pieniędzy, zobowiązała zakonników o postaranie się o orkiestrę. Toteż można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że wola fundatorki została spełniona.

Orkiestra w początkowym okresie liczyła 18 członków, a pierwszym kapelmistrzem ujętym w klasztornych dokumentach był Józef Gasiński. Kolejno pałeczkę dyrygenta dzierżyli Władysław Gasiński (syn Józefa), Jan Kłącz, Wojciech Gasiński (wnuk Józefa), Marian Górkiewicz, Karol Piątek, Szymon Piątek (syn Karola), Kazimierz Gromada, Sławomir Pacholski.

W uroczystościach zorganizowanych w Baszcie Zebrzydowskiego kalwaryjskiego sanktuarium obok obecnych członków orkiestry uczestniczyli muzycy i dyrygenci tworzący zespół przed laty, rodziny, sympatycy, samorządowcy.

Z okazji jubileuszu w Baszcie Zebrzydowskiego funkcjonuje okolicznościowa wystawa (czynna do 30 listopada) prezentująca historię Orkiestry Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej.

navigate_before
navigate_next

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments