Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Oni wydają miliony na propagandę, a ty masz oszczędzać

Zdjęcia: Marcin Kałuski

Komentarz

Na ulicach miast uwagę zwracają banery reklamowe Polskiej Grupy Energetycznej, mające nas zmobilizować do oszczędzania energii. To kolejna odsłona typowej dla rządu propagandy, bo zapaść polskiej energetyki szef PGE tłumaczy wyłączenie działaniami Putina. Rząd i jego spółki przez lata tylko coraz bardziej szurały pod dnie, na jakim znalazła się energetyka, ale nie szczędzą sił na „tanią” propagandę.

Po kłamliwej kampanii bilbordowej polskich spółek energetycznych, w której przekonywano nas, m.in. na bielskich ulicach, że to polityka klimatyczna Unii Europejskiej decyduje o wysokich cenach energii i po propagandowych ulotkach dołączanych do rachunków, przyszła kolejna odsłona rozsiewania półprawd.

„Mądre korzystanie z dobra jakim jest energia elektryczna powinno nam towarzyszyć każdego dnia. Szczególnie teraz, gdy wojna wywołana przez Putina na Ukrainie zachwiała sytuacją geopolityczną i wywołała światowy kryzys energetyczny. Każdy z nas, zmieniając swoje nawyki może mądrze korzystać z energii elektrycznej i ograniczyć jej zużycie a tym samym, zmniejszyć swoje rachunki – niczym „Wujek Dobra Rada” poucza nas Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w informacji o rozpoczęciu kampanii pn. „Mądrze korzystaj z energii”. Identyczne argumenty, zgodne z płaską retoryką rządu, fundują nam szefowie innych spółek energetycznych. Stojący na czele Tauronu Paweł Szczeszek przekonuje nas, że „rząd robi wszystko”, by było tanio, ale że się nie udaje, to – rzecz jasna – wszystko wina Kremla.

Bezczelność władz największych spółek energetycznych w podlizywaniu się rządowi i maskowaniu swojej nieudolności zdaje się nie mieć granic. Koszmarnie wysokie ceny i brak surowców oraz coraz gorsza sytuacja, w jakiej znajdują się Polacy, to nie wina rządzących, tylko właśnie Putina.

Przez lata zrobiono niewiele, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Elektrownie są stare i zacofane, uzależnione od węgla. Niskoemisyjne inwestycje są na niewystarczającym poziomie. Nie zrobiono nic, by odejść od węgla. Co gorsza, miliardy pompowane w ten sektor, jak się zdaje, miały tylko uspokoić bogatą branżę kosztem nas wszystkich, bo gdy w końcu węgiel stał się potrzebny, to go po prostu nie ma. Radować się mogą tylko prezesi spółek energetycznych, bo te – zarabiając na nas – cieszą się dobrą kondycją. Rząd tymczasem programy socjalne rozbuchał w taki sposób, że dziś nie potrafi się z nich wycofać i jeszcze pogłębia kryzys kolejnymi pseudotarczami, mającymi tylko doraźnie gasić największe pożary.

I dziś ten zacofany sektor jedyną receptę na niższe rachunki widzi w tym, byśmy zaczęli drastycznie oszczędzać energię. I wydaje na taką kampanię krocie. O tym, że trzeba oszczędzać wiedzą wszyscy, bo już to zaczęli robić. Wiedzą o tym „zwykli mieszkańcy”, patrząc jak inflacja rujnuje ich domowe budżety. Wiedzą o tym dobrze przedsiębiorcy, którzy jak za komuny godzinami stoją w kolejkach do biur Tauronu, by złożyć oświadczenie, które sprawi, że być może uda się przeczekać trudne czasy albo opóźnić bankructwo.

Informowanie o sposobach na oszczędzenie energii samo w sobie to dobry krok. Ale do tego nie potrzeba milionów, bo już od miesięcy rekordy popularności biją strony internetowe z podobnymi radami, a Polacy przytłoczeni inflacją, w tym przedsiębiorcy, oszczędzają już na różne sposoby od ponad roku, gdy rząd nie mógł wszystkiego tłumaczyć Putinem. PGE Polska Grupa Energetyczna – jak sama informuje – w najnowszej kampanii promuje efektywny sposób korzystania z energii elektrycznej. Zwraca też uwagę na to, ile kilowatogodzin (kWh) zużywają najbardziej popularne sprzęty w gospodarstwie domowym, a dzięki stworzonemu kalkulatorowi energii pomaga mądrze z nich korzystać. „Kampania została oparta na formacie kreatywnym marki PGE, w którym głównym bohaterem są zwierzęta. W nowym spocie PGE, bohaterem jest Sowa – Mądra Głowa, która przypomina o tym, jak mądrze korzystać z energii, żeby obniżyć swoje rachunki za energię. Kampania reklamowa jest prowadzona w telewizji, na nośnikach OOH i w mediach społecznościowych. Na potrzeby kampanii został zrealizowany 15-sekundowy spot” – czytamy. Wraz z rozpoczęciem kampanii uruchomiona została strona internetowa (www.madrze-korzystaj.pl), na której każdy użytkownik, korzystając ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, może policzyć zużycie i koszty energii dla poszczególnych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
2 miesięcy temu

 Totalna opozycja zachowuje się jak mały Jaś, który protestuje przeciwko szkolnej opresji, psując powietrze w klasie, bo tylko na to intelektualnie i mentalnie go stać.

Jurek
Jurek
2 miesięcy temu

POLSKA W RUINIE hasło PIS

Polak
Polak
2 miesięcy temu
Reply to  Jurek

To była przepowiednia ich rządów…a oni sami o sobie mówią że obietnic to dotrzymują…no to mamy….

Edi
Edi
2 miesięcy temu

Do tego doprowadziła sekta CCCP-pis.

Zibi
Zibi
2 miesięcy temu
Reply to  Edi

Najgorsze jest to że jej realną alternatywą jest tylko opcja targowicko-niemiecka.

We Francji też brak tolerancji
We Francji też brak tolerancji
2 miesięcy temu

Do zdarzenia doszło w maju 2022 roku we Francji. Zatrzymany miłośnik kóz zapewniał śledczych, że woli „robić to” z kozami niż z kobietami. Intymną scenę zarejestrowały kamery TV przemysłowej. Miłośnik kochania inaczej został aresztowany i osadzony w policyjnym areszcie przez żandarmów.

Polak
Polak
2 miesięcy temu

PiS Partia Idiotów Samych…ile to niepotrzebnej naszej kasy idzie na tą propagandę…bilbordy. reklamy w radio jaki to mamy wspanialy rząd..przecież ktoś to mudi zrobić i to są znowu swoi….tak się transferuje publiczne pieniadze do swoich kieszeni..wszystko na legalu…

nie wiem
nie wiem
2 miesięcy temu
Reply to  Polak

A czy nie jest wina opozycji, że się godzi na przegłosowanie kierunkowych uchwał?

nie wiem
nie wiem
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiem

ustaw

Polak
Polak
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiem

Tak …opozycja ta w partiach ale i my niePolacy czyli wg oficjalnej propagandy wszyscy którzy nie zgadzamy się na rządy mafii pisowskiej jesteśmy winni że ta zachłanna i pazerna mniejszość jeszcze rządzi NASZĄ Polską

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiem

a co ma opozycja do głosowania jak pis ma większość?

?
?
2 miesięcy temu
Reply to  marian

po co opozycja jak PiS ma większość?

Bzdura
Bzdura
2 miesięcy temu
Reply to  Polak

Czy i****i mogą być wyrachowanymi spryciarzami?

Po co nam ta Unia?
Po co nam ta Unia?
2 miesięcy temu

Unia wymyśliła podatek za plastikowe opakowania wysyłane na wysypiska. W tym roku zapłacimy Brukseli 1,75 mld zł. Wszystko to oficjalnie oczywiście w imię walki o poprawę środowiska, walki z globalnym ociepleniem – itd. W praktyce – by wydrenować kieszenie ludzi.

tak rozumiem
tak rozumiem
2 miesięcy temu

Podatek jest po to aby zmusić rządy do gospodarki odpadami plastikowymi inaczej niż to robią. A że niewiele robią, przerzucają podatek na mieszkańców – już nie wina Unii.

Ale się oburzyło
Ale się oburzyło
2 miesięcy temu

towarzystwo pełzaków i skorków, jak Kali ukraść to dobrze, ale jak Kalemu ukraść to źle.

Gryzon
Gryzon
2 miesięcy temu

Brakuje w BB obiektywnych mediów. Jest tylko propaganda. Każdy temat jest przerabiany w propagandową papkę jednej parpap. Każdy temat służy do wzbudzania nienawiści i obrzucania strony rządowej. Realnych propozycji zmiany czy naprawy nie ma.

Madzia
Madzia
2 miesięcy temu

“Nie zrobiono nic, by odejść od węgla.”
Bzdura. Zrobiono właściwie zbyt wiele i teraz nam go brakuje.

Kos
Kos
2 miesięcy temu

Tylko PIS najlepsza partia rządząca w Polsce Brawo tak trzymać. Po zwycięstwo w następnych wyborach.

pytanie
pytanie
2 miesięcy temu

Jaka jest różnica pomiędzy sową z bilbordu a zdjęciem redaktora w kółeczku? Sowa to symbol mądrości a ta gęba w kółku to symbol obłudy

Antoni M.
Antoni M.
2 miesięcy temu
Reply to  pytanie

Pis to najwieksze przekręty

ho ho
ho ho
2 miesięcy temu
Reply to  Antoni M.

dobrze gadasz Nowak, Neumann ,Gawłowski ,Pinior banda pisowskich złodzieji

odpowiadający
odpowiadający
2 miesięcy temu
Reply to  ho ho

Jakoś nie siedzą,a pisiory rządzą od 7 lat ?

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  ho ho

który siedzi? żaden a Nowak ? przecież on siedział w Polsce za sprawy z Ukrainy!!!!!!!!!!a siedzi? nie bo mógł byc sądzony na Ukrainie a ci stwierdzili że nie ma podstaw do tego by sądzić

dzięki,spadam
dzięki,spadam
2 miesięcy temu

Regionalny portal powinien być dla wszystkich mieszkańców regionu ,powinien łączyć a nie dzielić, tymczasem to trybuna gdzie redaktorzy prezentują własne poglądy polityczne ,własne frustracje ,nakręcają hejt i nienawiść.Obrzydliwość

Antoni M.
Antoni M.
2 miesięcy temu
Reply to  dzięki,spadam

Pis to zło pisiorki

redaktorska skamielina
redaktorska skamielina
2 miesięcy temu

Oczywiście – jak zwykle po linii partii i na bazie ideologii. Takiej twórczości wymagano od pracowników mediów w czasach już słusznie minionych.

Wina PISu
Wina PISu
2 miesięcy temu

Najgorsze, że przez złą politykę naszego rządu do oszczędzania energii zmuszeni są nie tylko Polacy ale też mieszkańcy takich bogatych krajów jak Niemcy czy Szwajcaria. Do tego nawet doszło, że przez Kaczyńskiego szwajcarski Federalnego Urzędu ds. Energii. ostrzega: Może zabraknąć prądu, zaopatrzcie się w świece. Z powodu kryzysu gazowego budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane w sezonie zimowym tylko do 19 stopni Celsjusza – zapowiedział minister gospodarki Niemiec Habeck.

o co chodzi?
o co chodzi?
2 miesięcy temu
Reply to  Wina PISu

19 stopni, całkiem dobra temperatura, wyższa o 2 stopnie niż zalecenia u nas.

Lokals
Lokals
2 miesięcy temu

Można pawia puścić czytając ten komunistyczny bełkot. Towarzysz Kałuski przechodzi sam siebie. Beskidzka sięga dna. Mam nadzieję, że spełni się wasze marzenie i braknie wam na prąd. Wtedy zamknięcie ten portalik i może powstanie jakiś regionalny w wasze miejsce.

!!
!!
2 miesięcy temu
Reply to  Lokals

ja mam nadzieję ,że pójdą śladem Gazety Wymiotnej ,która właśnie zdycha

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  Lokals

ja nie widzę i
nie tylko ja że to jest komunistyczny bełkot jeżeli ty tak widzisz to nie czytaj tego bełkotu i admin powinien zablkować każdy twój wpis

Miły
Miły
2 miesięcy temu

Tak jak u putina

XYZ
XYZ
2 miesięcy temu

Wybory idą Lewacka zamiast tradycyjnego słowa na niedzielę wypuszcza w bój kontrowersyjnego ,,redaktora,, szefa komórki ds. walki z reżimem, ten suchy od spraw walki z kościołem będzie publikował w środy

nic nie wiedziałem
nic nie wiedziałem
2 miesięcy temu
Reply to  XYZ

dziękuję za zareklamowanie

proszę o adres
proszę o adres
2 miesięcy temu

Czy ktoś z łaski swojej mógłby mi podać adres jakiegoś rzeczywiście lokalnego portalu ,gdzie są regionalne wiadomości ,bo tej komuszej propagandy nie da się czytać

nie wiem
nie wiem
2 miesięcy temu

do regionu propaganda nie dociera?, propagandę propagandą zwalczać chcesz?.

Kri_
Kri_
2 miesięcy temu

Tobie również, tak jak karakanowi drukować prasę z odpowiednimi artykułami?

prosisz i masz
prosisz i masz
2 miesięcy temu

nczas.com

proszę o adres
proszę o adres
2 miesięcy temu
Reply to  prosisz i masz

dziękuję ,poczytam

marian
marian
2 miesięcy temu

po co czytasz?

proszę o adres
proszę o adres
2 miesięcy temu
Reply to  marian

po to człowieku bo ja również mieszkam w naszym regionie i wchodząc na portal ,który reklamuje się jako REGIONALNY oczekuję regionalnych wiadomości a nie komuszego bełkotu, z chwilą kiedy towarzysze przyznają wprost ,że są lewackim portalem dla komuchów nigdy więcej tu nie zajrzę

!
!
2 miesięcy temu

Na każdym kroku udowadniasz,że jesteś tylko lewackim propagandystą towarzyszu Kałuski a twój lewacki portaliku nie jest godny nosić miana portaliku regionalnego

nie wiem
nie wiem
2 miesięcy temu

Wydają nasze pieniądze abyśmy nie mieli z czego oszczędzać? Podobno bogaty najbardziej oszczędza bo go stać na zainwestowanie w oszczędne.

Takich kwiatków jest więcej,
Takich kwiatków jest więcej,
2 miesięcy temu

np. niejaki Mularczyk z MSZ otrzymał dodatkową pulę kasiory na ekstra operację informacyjną tłumaczącą krajom świata dlaczego PiS (niby Polska, ale PiS) domaga się od Niemiec reparacji. Na rynek wewnętrzny z kolei zaprzągł popkulturę w postaci zespołu De Press, który nagrał utwór “Straty Wojenne Polski” mający krzewić wśród młodzieży krzywdy polskie. Na takie idiotyzmy jest kasa, a chociażby na zasiłek pielęgnacyjny niewaloryzowany od kilku lat pieniędzy nie ma.

marzenie
marzenie
2 miesięcy temu

“wyłączenie działaniami Putina” – gdyby Putin chciał wyłączyć działania

szkoda życia w tym kraju
szkoda życia w tym kraju
2 miesięcy temu

Bardzo dobry odważny artykuł. Zacznijmy wreszcie rozmawiać w tym kraju o naszych prawdziwych problemach, a nie pierdołach. Jest inflacja, głód, korupcja, ludzie starzy i dzieci popełniają samobójstwa. Biurokracja zabiera nam czas życia, po to aby ktoś na podstawie tych papierków mógł udawać jak to ciężko pracuje. Lekarzy nie ma. W…….ni starzy nauczyciele, stare zmęczone pielęgniarki. Brak węgla, sieci nie przygotowane do fotowoltaiki, którą ludzie kupują za ostatnie oszczędzane pieniądze, lub za kredyty. Ogólnie duuuuuupa do kwadratu. A “media” fascynują się tym co ktoś z pseudopolityków “pierdnął” do kamery. Żałuję, że po studiach nie uciekłem za granicę do normalnych ludzi.

nie najgorzej
nie najgorzej
2 miesięcy temu

Dawno kończyłeś studia

Myr
Myr
2 miesięcy temu

Kto ma “ostatnie” oszczędzone pieniądze to żadnej fotowoltaiki nie kupuje, bo to inwestycja o długiej stopie zwrotu dla gołodupca niedostępna. Reasumując na ekonomii znasz się jak świnia na gwiazdach i pewnie dlatego tak ten “odważny” artykuł ci się tak podobał.

sam
sam
2 miesięcy temu

Dobrze to ujęte a myr to tylko ogląda tvp.