Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Jubileuszowe mistrzostwa w tarokach

Dzisiaj wieczorem w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się jubileuszowa uroczystość z okazji rozpoczynających się w sobotę XX Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Tarokach.

Podczas spotkania w „Dworku Eureka” nagrodzono wszystkich tych, którzy przez ostatnie dwadzieścia lat organizowali i pomagali organizować zmagania w tę nietuzinkową grę karcianą. Jacek Tomaszczyk w barwny sposób przybliżył historię zapoczątkowanych w Zabrzegu mistrzostw. Pierwsze zawody zorganizowała tamtejsza ochotnicza straż pożarna kierowana przez Stanisława Teodora Londzina.

Zawody rozpoczną się w sobotę, 4 marca, w „Dworku Eureka” przy ulicy Prusa. Zmierzą się prawdziwi mistrzowie, ale atrakcji nie zabraknie dla wszystkich ciekawych tej gry. Przewidziano warsztaty prowadzone przez wytrawnych graczy. Będzie też okazja, by podziwiać wyjątkową wystawę przybliżającą świat taroków. Wstęp jest bezpłatny.

Gra w taroki ma w gminie Czechowice-Dziedzice, a szczególnie Zabrzegu, tradycje sięgające czasów cesarza Franciszka Józefa. Młodzi zabrzeżanie służący w wojsku austriackim grali w tę grę wraz z Czechami i Austriakami. Po powrocie z wojny nauczyli zasad gry sąsiadów, członków rodzin i takim sposobem taroki zadomowiły się na terenie sołectwa, stając się miejscową atrakcją, wyróżniającą Zabrzeg w okolicy.

Autorem fotoreportażu jest Marcin Kałuski.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments