Wydarzenia Cieszyn Kultura i rozrywka

Plakat już jest. 25. Kino na Granicy już w kwietniu

Rozświetlający przestrzeń ekran kinowy i oślepiające słońce wschodzące nad Olzą przypominają kinomanom o dobrych dniach spędzonych w polskim i Czeskim Cieszynie podczas 25 lat Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Organizatorzy pokazali właśnie plakat jubileuszowej edycji tego najbardziej oryginalnego w tej części Europy festiwalu. Pierwsza pula akredytacji jest już dostępna.

Kino na Granicy odbywa się w jednym mieście, ale dwóch krajach, po dwóch stronach rzeki Olzy, która jest granicą państwa. W tym roku jubileuszowa edycja przeglądu filmowego, od kilku lat prezentującego też literaturę, zaplanowana jest tradycyjnie ma majówkę, dni 29 kwietnia – 3 maja.

W tym roku Kino na Granicy kończy 25 lat! Jesteśmy z widzami już ćwierć wieku! Pierwsza edycja Kina odbyła się pod koniec kwietnia 1999 roku. Zaczynaliśmy skromnie – od jednego kina Piast i jedenastu filmów. Były to głównie arcydzieła Czechosłowackiej Nowej Fali, ale pokazaliśmy również dwa zupełnie nowe obrazy: „Guzikowców” Petra Zenenki oraz „Kolę” Jana Svěráka. Gościem pierwszej edycji był sam Jiří Menzel, wybitny czeski reżyser, który jako pierwszy w nas uwierzył i zgodził się przyjechać do Cieszyna na zupełnie wówczas nieznaną imprezę. A podróżował niechętnie – wspomina Jolanta Dygoś, dyrektorka i pomysłodawczyni Przeglądu.

fot. mat. pras. 25. KNG

Przez 25 lat festiwal odwiedziły tysiące wspaniałych gości, wśród nich reżyserzy i reżyserki, aktorzy i aktorki, pisarze i pisarki. Równie ważni są widzowie i uczestnicy – wielu z nich co roku odwiedza Kino na Granicy, żeby przy okazji nadrabiania zaległości z nowego kina z Polski, Czech i Słowacji spotkać się z przyjaciółmi przy kuflu czeskiego piwa, porozmawiać o filmach i o życiu.

Kino na Granicy już od ćwierćwiecza czaruje kolejne pokolenia widzów magią srebrnego ekranu. Kiedy minął ten czas? Zdaje się, że podczas festiwalu zmienia się nasze postrzeganie doby. Czas płynie zupełnie inaczej, stąd też łatwo oddać się bez reszty licznym spotkaniom w gronie przyjaciół oraz ożywionym dyskusjom na filmowe, i nie tylko, tematy. Ileż razy trwały one aż do samego świtu! Zanim się spostrzegliśmy, dotarliśmy do jubileuszowego 25. roku. Będzie magicznie i barwnie! I właśnie to wszystko znalazło odzwierciedlenie w naszym plakacie – podkreśla Iwona Cichy, autorka plakatów tegorocznej i wielu wcześniejszych edycji Kina na Granicy.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sezon ogórkowy?
sezon ogórkowy?
1 rok temu

Jest połowa stycznia dopiero