Wydarzenia

W Milówce powstało wyjątkowe muzeum! “Cudowne miejsce i kawał historii” | WIDEO

Tego jeszcze nie było! Dziady Żywieckie doczekały się swojego muzeum! W Milówce powstała Galeria Dziadów Noworocznych i Szlachciców. Miejsce to kultywuje piękną tradycję noworocznego kolędowania w pięknych, kolorowych strojach, uprawianą od lat przez mieszkańców Żywiecczyzny. Otwarcie galerii wpisuje się w program tegorocznych Żywieckich Godów, których kulminacja odbędzie się 28 stycznia na rynku w Żywcu.

– Będą tutaj zdjęcia i filmy, które nagrywałem w latach 80. i 90.. Będzie można zobaczyć, jak dawniej wyglądały Gody Żywieckie, które były porozrzucane po wsiach – komentuje Andrzej Maciejowski, promotor kultury góralskiej.

– Jest to cudowne miejsce, kawał historii, kawał serca ludzi, którzy ten zwyczaj kochają – tłumaczy.

Mieści się ono w budynku dawnego przedszkola, obok Gminnego Ośrodka Kultury, przy ulicy Dworcowej. Parter budynku przeznaczony jest dla biblioteki, a piętro dla Dziadów. W trzech pomieszczeniach galerii znajdziemy wszystkie postacie jakie występują u Dziadów Noworocznych, Jukacy i Szlachciców wraz z opisami i zdjęciami poszczególnych grup.

– Na Żywiecczyźnie jest 30 grup. W każdej grupie jest około 30 mężczyzn, więc w sumie około 1000 osób kolęduje i przynosi radość naszym mieszkańcom – tłumaczy Andrzej Maciejowski.

Będzie to całoroczna ekspozycja, która będzie udostępniona dla wszystkich od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 14.00.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
muzealny repertuar
muzealny repertuar
1 rok temu

Do tych regionalnych atrakcji proponujemy wystawić galerię figur woskowych Golec uOrkiestra. Do znudznia od 20 lat ,, młócą” wciąż te same piosenki o ściernisku,lornetce i koniach po betonie……….

góralskie ADHD do gabloty
góralskie ADHD do gabloty
1 rok temu

jeśli biznes nazwano fabryką – co chcieć?

o tym samym ale inaczej?
o tym samym ale inaczej?
1 rok temu

Już raz było pisane niżej o galerii przez innego redaktora