Kultura i rozrywka Żywiec

Żywieckie Gody zawitają do Milówki

Fot. Materiał prasowy

To jedna z ulubionych części Żywieckich Godów – Dzień Plenerowy. Ta pełna radości i niezwykłej zabawy impreza trafi do Milówki w sobotę (21 stycznia).

Wszystko rozpocznie się o 8.30 od spotkania grup obrzędowych na Rynku. Pół godziny później rozpocznie się konkurs trzaskania z bata, który odbywa się w Milówce już od kilkudziesięciu lat.

Do rywalizacji staną członkowie grup przebierańców Dziadów i Jukacy. Wbrew pozorom, nie jest to łatwa konkurencja. Trzeba się w niej wykazać nie tylko opanowaniem bata, doskonałą techniką, ale i kondycją. Startujący przygotowują się do tej rywalizacji nawet od listopada – podkreśla Andrzej Maciejowski, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, który od wielu lat prowadzi ten konkurs.

Po tej głośnej rywalizacji barwny, muzyczny i rozbawiony korowód przejdzie z Rynku ulicami Jana Kazimierza i Grunwaldzką pod Amfiteatr nad Sołą, gdzie rozpocznie się Konkurs Kolędowania Dziadów Noworocznych i Jukacy.

Na pierwszy rzut oka występ Dziadów Żywieckich w plenerze może wydawać się chaotyczny, ale tu nie ma przypadku. Wszystko jest wyreżyserowanym widowiskiem, w czasie którego do wspólnej zabawy wciągani są widzowie. Ale tego nie da się opowiedzieć! To trzeba zobaczyć na własne oczy – podkreśla Andrzej Maciejowski.

google_news