Sport Cieszyn

Kajetanowicz i Szczepaniak pierwszymi liderami Rajdu Safari w WRC2

Fot. Kajetan Kajetanowicz

Reprezentanci Orlen Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, wygrali pierwszy odcinek specjalny Rajdu Safari w kategorii WRC2.

Polacy w świetnym stylu rozpoczęli rywalizację w legendarnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata, w której triumfowali przed rokiem. Przed nimi jednak jeszcze osiemnaście długich i wymagających oesów, które rozegrane zostaną w najbliższych trzech dniach.
Na początek zmagań w Rajdzie Safari organizator przygotował superodcinek specjalny Kasarani o długości nieco ponad 4 kilometrów i 800 metrów. Zmagania rozgrywane były na specjalnie wybudowanym torze równoległym, co dostarczyło dodatkowych emocji. Kajetanowicz i Szczepaniak rywalizowali w parze z Solbergiem i Edmondsonem, którzy podczas tego rajdu nie punktują w WRC2. Duet Orlen Rally Team uzyskał najlepszy czas w swojej kategorii.
– Przejechaliśmy właśnie pierwszy odcinek Rajdu Safari, myślę, że najłatwiejszy ze wszystkich, ale i tak zachowałem czujność. Przed nami wiele kilometrów bardzo trudnego ścigania się. Pamiętam, że w zeszłym roku tak samo niepozornie się zaczynało, a potem było bardzo, bardzo ciężko, ale daliśmy radę. Mam nadzieję, że w tym roku też, i samochód, i my, nie zawiedziemy. Będziemy maksymalnie skoncentrowani, na trasie czeka nas wiele trudnych miejsc, wszystkich z nich nie sposób wyłapać na zapoznaniu. Mam nadzieję, że zanotowaliśmy większość, a przynajmniej te najgroźniejsze pułapki, i że szczęśliwie i szybko dojedziemy do mety. Kocham rywalizację, kocham szybką jazdę. W moim odczuciu im trudniej, tym lepiej, więc postaram się zrobić swoje – komentuje Kajetan Kajetanowicz, reprezentant Orlen Rally Team.
Na piątkowy etap Rajdu Safari zaplanowano trzy dwukrotnie pokonywane próby: OS 2/5 Loldia (19,17 km), OS 3/6 Geothermal (13,12 km) oraz OS 4/7 Kedong (30,62 km).
Rajd Safari 2023, nieoficjalna klasyfikacja WRC2 po OS 1: 
1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) 3:27,2 s
2. Munster/Louka (Ford Fiesta Rally2) +0,8 s
3. Prokop/Jůrka (Ford Fiesta Rally2) +2,2 s
4. Kremer/Gottschalk (Škoda Fabia Rally2 evo) +2,5 s
=. Chwist/Heller (Škoda Fabia RS Rally2) +2,5 s
6. Tundo/Jessop (Škoda Fabia R5) +8,7 s
7. Díaz-Aboitiz/Sanjuan de Eusebio (Škoda Fabia Rally2 evo) +10,2 s
8. Virani/Bhatti (Škoda Fabia R5) +16,6 s
9. Vassilakis/Krawszik (Ford Fiesta Rally2) +22,1 s
10. Patel/Khan (Ford Fiesta R5) +22,3 s
google_news