Sport Cieszyn

Kajto na Rajdzie Safari. Jest liderem!

Fot. mat. pras

Rajd Safari, zgodnie z przypuszczeniami, okazuje się bardzo trudny dla załóg i ich samochodów. Kilka zespołów poniosło już spore straty, uszkadzając rajdówki w głębokich koleinach czy zakopując się w piachu. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak rozpoczęli rywalizację bardzo dobrze, dopisując do swojego konta dwa wygrane odcinki specjalne. Załoga LOTOS Rally Team jedzie równo i rozważnie, by unikać problemów, a pomimo tego wypracowała sobie już prawie minutę przewagi w kategorii WRC 2 nad kolejnym duetem!

Pierwsza pętla piątkowych zmagań składała się z trzech odcinków specjalnych: Loldia (19,17 km), Geothermal (11,68 km) i najdłuższej w rajdzie próby Kedong, mierzącej ponad 31 kilometrów. Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczęli dzień od wygranej, pokonując o blisko 13 sekund duet Prokop/Jůrka. Na kolejnej próbie byli drudzy, 1,8 sekundy za załogą Gill/Morales. Świetnie pojechali ostatni oes, dokładając ponad 20 sekund drugiemu na mecie duetowi Johnston/Kihurani. Do mety odcinka nie dotarli Gill i Morales, zajmujący do tego momentu drugie miejsce w WRC 2.

Fot. mat.pras.

– Prowadzimy w rajdzie Safari, to fantastyczny wynik i spełnienie marzeń, ale podchodzę do tego z dużą pokorą. Warunki są naprawdę trudne, a te zawody już na pierwszej pętli pokazują swoje brutalne oblicze. Dawno nie padało, przez co jest bardzo sucho, na trasie unosi się dużo kurzu, który wdziera się w każdą szczelinę samochodu. Już na pierwszej pętli potworzyły się głębokie koleiny, w których ukryte są także niebezpieczne dla naszych opon głazy. Kilka załóg miało sporo problemów. Wszystko tutaj zmienia się bardzo szybko, ale my jedziemy swoim tempem, z rozwagą i jak na razie jest bardzo dobrze. Samochód spisuje się bez zarzutu, unikamy kłopotów i oby tak było do samego końca – komentował Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Druga pętla dzisiejszego etapu Rajdu Safari składać będzie się z tych samych odcinków specjalnych. OS Loldia (19,17 km) ruszy o 12:09 czasu polskiego, Geothermal (11,68 km) o 13:27, a Kedong (31,25 km) o 14:20. Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team – Grupa LOTOS, a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, SJS Driving Experience oraz Grupa Sikora.

Rajd Safari 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2 po OS 4:
1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 46:17,5 s
2. Johnston/Kihurani (Stany Zjednoczone, Citroën C3 Rally2) +54,9 s
3. Prokop/Jůrka (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +1:16,8 s
4. Patel/Khan (Kenia, Ford Fiesta Rally2) +2:26,3 s
5. Gomes/Gomes (Zambia, Ford Fiesta Rally2) +7:23,1 s
6. Rai/Panesar (Kenia/Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +8:17,4 s
7. Gill/Morales (Indie/Brazylia, Škoda Fabia Rally2 evo) +10:24,2 s

google_news