Wydarzenia Wadowice

Kalwaria brata się z Morawskimi Budziejowicami

Fot. UM w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wiele wskazuje na to, że Kalwaria Zebrzydowska zyska wkrótce nowe miasto partnerskie. Wolę współpracy podpisując stosowny list intencyjny wyrazili już burmistrz grodu nad Cedronem Augustyn Ormanty oraz burmistrz Morawskich Budziejowic Vlastimil Bařinka.

Już w czerwcu w Kalwarii Zebrzydowskiej gościła delegacja z Morawskiech Budziejowic. Czechów zauroczyło nie tylko miasto, ale przede wszystkim istniejące na jego terenie sanktuarium. Już wtedy wyrazili wolę nawiązania oficjalnej współpracy na polu sportowym i kulturalnym. W sobotę (19 października) z rewizytę w Morawskich Budziejowicach złożyła kalwaryjska delegacja, którą podjął nie tylko burmistrz czeskiego miasta, ale także jego zastępca, radni i przedstawiciele tamtejszego Urzędu Miasta. Zaprezentowali największe atrakcje liczącego 7,5 tys. mieszkańców miasta. Do takich zaliczyć trzeba barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, kościół św. St. Giles z pierwszej połowy XIII wieku, stajnie zamkowe, sklepy mięsne z ekspozycją dawno wymarłych rzemiosł, obszar parafialny z murem obronnym i bastionem oraz częściowo zachowane fortyfikacje miasta.

Kalwarianom pokazano również przedszkole oraz lodowisko, na którym swoje mecze rozgrywa II-ligowa drużyna hokejowa. Włodarze Morawskich Budziejowic nieprzypadkowo zaprosili kalwarin do siebie 19 października. Tego dnia w mieście odbywał się główne uroczystości związane z Cesarskim Świętem. Z tej okazji na głównej ulicy miasta zorganizowano tradycyjne tragi rzemieślnicze z bardzo bogatym program kulturalnym. Podniosłym momentem święta było podpisanie przez włodarzy Morawskich Budziejowic i Kalwarii Zebrzydowskiej listu intencyjnego w sprawie „zbliźniaczenia miast”  i nawiązania przez nie współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej, handlowej, a także wymiany dzieci i młodzieży. Teraz jeszcze odpowiednią uchwałę muszą przyjść kalwaryjscy radni.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments