Kultura i rozrywka Wadowice

Kalwaria: Raj dla seniorów

Od kilku tygodni w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej dzieje się jeszcze więcej niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą adresowanego do osób po pięćdziesiątce projektu, w ramach którego przez trzy dni w tygodniu biorą one udział w różnorodnych zajęciach.

Rozwijają zdolności artystyczne, uczą się rozmaitych technik rękodzielniczych, obsługi komputera oraz języka angielskiego, mają też sporo okazji, by się pogimnastykować i potańczyć. Z całej oferty korzystają zupełnie za darmo. – Jestem bardzo zadowolona z tych zajęć. Poszerzają horyzonty, pomagają zachować sprawność fizyczną i manualną. Szczególnie polubiłam warsztaty rękodzielnicze. Nigdy wcześniej się czymś takim nie zajmowałam, a sprawia mi to ogromną przyjemność. Oby ten projekt był realizowany jak najdłużej! – mówi Grażyna Starnawska z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Równie entuzjastycznie wypowiada się inna uczestniczka zajęć, Wanda Radwan: – Chciałam uczęszczać na wszystkie, ale na komputerowych zabrakło dla mnie miejsca. Co tydzień robimy coś innego. Malowałyśmy talerze, lepiłyśmy koguciki z gliny, uczymy się dziergać na szydełku. Ale nie tylko robótki ręczne są fajne. Pozostałe zajęcia też bardzo mi się podobają. Podczas ferii przychodziłam tu z wnuczkami, dzięki czemu i one miały rozrywkę.

Ideą tego dofinansowanego ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego projektu jest integracja osób starszych z dużo młodszymi, stąd też uczestnicy są wręcz nakłaniani, by przyprowadzali na zajęcia dzieci i młodzież. Niektóre panie chętnie z tego korzystają. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news