Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Kamena dla Wojciecha Gacha

Wczorajsza Gala Pąsowej Róży stała się okazją do wręczania przez burmistrza Suchej Beskidzkiej nagrody w dziedzinie upowszechniania kultury. Otrzymał ją, ku swojemu wielkiemu zaskoczeniu – Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. M. Żmigrodzkiego.

 Nagroda została ustanowiona w 2011 roku uchwałą Rada Miasta w Suchej Beskidzkiej i może być przyznana osobom, zespołom, instytucjom i stowarzyszeniom, których działalność przyczynia się znacząco do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej. Kamena przedstawia stojącą w tanecznym ruchu postać kobiety, trzymającą w rękach flet przykrytą zwiewnym woalem. Postać Kameny umiejscowiona jest na czaszy dzwonka.

Narodzony w kategorii animator kultury Wojciech Gach od 2009 pełni funkcję dyrektora Biblioteki Suskiej. Jest prezesem Stowarzyszenia „Inicjatywa Beskidzka” (od 2015 r.) Absolwent filozofii  na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studiów podyplomowych na kierunkach Informatyka oraz Zarządzanie Kulturą (oba na Uniwersytecie Jagiellońskim), Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP i IX Edycji Programu Liderzy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Stypendysta American Library Association, uczestnik  sieci International Librarian Network, absolwent Programu International Visitors Leadership Program – Departamentu Stanu USA. Od kilkunastu lat zawodowo związany z instytucjami kultury, oraz z szeroko rozumianymi technologiami. Entuzjasta koncepcji „trzeciego miejsca”, alternatywnych form edukacji i partycypacyjnego modelu instytucji kultury.

Wojciech Gach pracował między innymi jako nauczyciel akademicki (wykładowca filozofii), trener IT, instruktor teatralny i filmowy oraz dziennikarz, W latach 2001-2009 był instruktorem teatralnym i filmowym w Miejskim Ośrodku Kultury –Zamek oraz organizatorem festiwali muzycznych (folk&world music), koncertów muzyki alternatywnej, przeglądów filmowych. To założyciel grupy teatralnej ZAMęt i Teatru PLM BUM.  Twórca i realizator licznych projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży. W ciągu kilkunastu lat realizował projekty z zakresu kultury, edukacji i infrastruktury, współpracując m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Pracy, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko Amerykańską Fundacją Wolności, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Czeskim Centrum, Instytutem Francuskim, Konsulatami: Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Austrii i wieloma innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Jako dyrektor Biblioteki Suskiej stworzył również nową jakość funkcjonowania tejże instytucji kultury. Opracował i wdrożył autorską koncepcję programową rozwoju suskiej książnicy, która obecnie postrzegana jest jako jedna z najlepiej funkcjonujących bibliotek w kraju.  Jest autorem projektów edukacyjnych i społecznych.  Wojciech Gach jest silną osobowością artystyczną i zdecydowanym liderem, co znalazło odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego dzielności kulturalnej i społecznej zarówno jako instruktora teatralnego w Miejskim Ośrodka Kultury – Zamek oraz Dyrektora Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego.  Charakteryzuje go  wysoki poziom świadomości celów,  umiejętność współpracy z ludźmi wsparta  otwartością, empatią i wyobraźnią; autokrytycyzm, przyzwoitość; wszechstronne zainteresowania kulturą oraz nieprzeparta chęć uczenia się. Posiada dużą wiedzę zarówno merytoryczną jak i praktyczną, co ma odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego działalności.

 

 

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments