Wydarzenia Wadowice

Kapliczki jak nowe

Fot. Archiwum UM w Kalwarii Zebrzydowskiej

Od kilku lat w kalwaryjskiej gminie dawny blask odzyskują przydrożne kapliczki. W ostatnim czasie odrestaurowano kapliczki w Leńczach oraz w Stanisławiu Dolnym.
Renowacja obu obiektów pochłonęła 44 tys. zł i w całości została pokryta z funduszy gminy.

Kapliczka filarowa, dwukondygnacyjna pw. Matki Bożej Bolesnej w Stanisławiu Dolnym pochodzi z przełomu XIX i XX w. Według ustnych przekazów mieszkańców wsi fundatorami kapliczki była rodzina Sarapatów lub Kasiarzy.
Podczas prac rekonstrukcyjnych przywracających pierwotny wygląd, kapliczkę przesunięto o kilka metrów, by była lepiej eksponowana. Oczyszczono powierzchnie piaskowca, sklejono pęknięcia kamienia i uzupełniono ubytki, zaimpregnowano kamień oraz nałożono warstwę hydrofobizującą.

Kapliczka w Leńczach pochodzi z XIX wieku. Została postawiona jako wotum dziękczynne za powrót z powstania Styczniowego w 1869 roku. Podczas prac restauratorskich została poddana zabiegom usunięcia z powierzchni kamienia grubej warstwy zapraw cementowo-piaskowej, oczyszczono powierzchnię z nawarstwienia farb i czarnej patyny, wzmocniono fundamenty, uzupełniono ubytki formy kamiennych elementów, zaimpregnowano kamień oraz nałożono warstwę hydrofobizującą.
Dodatkowo dokonano rekonstrukcji daszku oraz zmieniono mocowanie blachy i krzyża. Na forcie kapliczki znajduje się napis: „IHS. Fundatorzy rodzina Zabłockich w dowód wdzięczności za powrót z Powstania Styczniowego R.P. 1869”.

navigate_before
navigate_next

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
11 dni temu

Tuż opodal, w gminie Tomice otworzono zakład produkcyjny Matsen, otwarcie przy obecności wójta w osamotnieniu, bez zainteresowania polityków, mediów.