Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Karty przedpłacone, czyli wygoda w każdej sytuacji

Karty przedpłacone (zwane także kartami prepaid) są jednym ze sposobów na regulowanie rachunków, podczas robienia zakupów w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Uwagę konsumentów przyciągają wygodą, bezpieczeństwem i możliwością kontrolowania wszystkich wydatków. To tylko niektóre powody, dla których warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Karty przedpłacone zamiast gotówki

Karty przedpłacone są alternatywą dla gotówki oraz kart debetowych, do których są najbardziej podobne. Podobieństwo to dotyczy zarówno wyglądu karty, jak i sposobu jej używania. Możesz więc wypłacać nią środki z bankomatu oraz dokonywać płatności w akceptujących ją sklepach (w Polsce i za granicą). Podobny jest także sposób płacenia – zbliżeniowy lub potwierdzony kodem PIN.

Różnicą jest natomiast to, że karty przedpłacone działają jak elektroniczna portmonetka. Oznacza to, że płacąc tą kartą nie możesz wydać więcej, niż wynosi kwota, którą ją zasiliłeś. W momencie w którym przekroczysz saldo, kartę będziesz musiał doładować. Pamiętaj, że karty te mają dzienne i miesięczne limity transakcji.

Bezpieczeństwo najmłodszych

Jeśli posiadasz dziecko, które samodzielnie wyjeżdża na kolonie bądź spędza czas z przyjaciółmi poza domem, karta przedpłacona powinna Cię zainteresować. Twoja pociecha nie będzie musiała nosić przy sobie gotówki, więc nie ma ryzyka, że zgubi większą kwotę pieniędzy. A nawet jeśli zgubi kartę lub ktoś mu ją ukradnie, straty będą niewielkie.

Pamiętaj, że karta ta nie daje dostępu do rachunku osobistego. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś podejrzy kod PIN i będzie chciał odebrać dziecku kartę, konto bankowe pozostanie bezpieczne. Kartę możesz też doładować w dowolnej chwili oraz sprawdzić (dzięki aplikacji internetowej), na co Twoja pociecha wydaje zgromadzone na niej środki. Zyskujesz więc poczucie bezpieczeństwa.

Karty przedpłacone w miejscu pracy

Karty przedpłacone sprawdzą się także w miejscu pracy. Po pierwsze, jako prezenty dla pracowników – na przykład z okazji świąt. Twoja kadra na pewno ucieszy się, kupując dowolnie wybrane rzeczy. To dużo lepszy pomysł, aniżeli firmowe upominki. Karty te dają bowiem znacznie większą swobodę wyboru, dzięki której każdy pracownik będzie zadowolony.

Po drugie, omawiana karta może być wykorzystana do opłacenia rachunków, podczas wyjazdów służbowych Twoich pracowników. Mogą nią zapłacić za paliwo, nocleg i posiłki. Dzięki temu Twój pracownik nie będzie musiał pobierać zaliczki na wyjazd albo wykładać własnej gotówki i czekać na jej zwrot. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Zagraniczne wakacje

Niektóre karty przedpłacone są wielowalutowe i umożliwiają wykonywanie płatności na całym świecie. To do Ciebie zależy, jaką walutą je zasilisz. Dzięki nim, podczas wakacji, nie będziesz musiał iść do kantoru, aby wymienić pieniądze. Ponieważ karty te możesz zastrzegać w przypadku kradzieży, korzystanie z nich podczas wakacji jest dużo bezpieczniejsze niż z kart debetowych.

Oczywiście, tą drugą warto mieć ze sobą, schowaną w hotelowym sejfie, na wypadek gdybyś potrzebował większej sumy pieniędzy. Jednak na co dzień, lepiej korzystać z karty „doładowanej”. Nawet jeśli ją zgubisz lub padniesz ofiarą kradzieży – Twoje pieniądze na rachunku ROR będą bezpieczne, bowiem nie jest on w żaden sposób połączony z kartą przedpłaconą.

Czy warto mieć kartę prepaid?

Kartę przedpłaconą możesz nabyć zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej. W zależności od tego, gdzie i u kogo zdecydujesz się ją kupić, będziesz musiał liczyć się z różnymi kosztami jej wydania, realizowanych transakcji czy wypłat z bankomatów. Dlatego, przed jej wyrobieniem, zapoznaj się z warunkami korzystania oraz tabelą opłat i prowizji.

Kartę tą warto mieć zwłaszcza wtedy, gdy lubisz chodzić na dłuższe zakupy, czy też spotykać się z przyjaciółmi w nocnych klubach i dyskotekach. Zawsze lepiej zgubić kartę z niewielką kwotą pieniędzy, niż stracić wszystkie swoje oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments