Wydarzenia Wadowice

Kasa jest, firmy brak

Do osobliwej sytuacji doszło w Tomicach. Samorząd ma pieniądze na przeprowadzenie inwestycji, ale mimo najszczerszych chęci nie może ich wydać! Żadna firma nie przystąpiła do kolejnych przetargów na budowę ogólnodostępnego placu zabaw.

W ciągu najbliższych lat teren wokół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach ma przejść całkowitą metamorfozę. W planach jest przekształcenie go w doskonale wyposażone miejsce rekreacji i wypoczynku, dostępne przez okrągły rok kalendarzowy. Pierwszym etapem ma być budowa bogatego w atrakcje placu zabaw, podzielonego na strefy dla dzieci w różnym wieku. Dla najmłodszych przewidziane są zestawy zabawowe ze zjeżdżalnią i piaskownicą, a także huśtawki i bujaki, a dla starszych urządzenia sprawnościowe, na przykład linarium. Nie zabraknie też części poświęconej edukacji sensorycznej.

Na budowę placu oraz towarzyszącego mu małego parkingu gmina pozyskała ponad 190 tys. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (całkowity koszt inwestycji oszacowany został na prawie 300 tys. zł), a prace miały być wykonane jeszcze tej jesieni. Zabrakło jednak chętnych do ich przeprowadzenia. Dwie firmy złożyły oferty budowy samych tylko miejsc postojowych. Dlaczego zignorowały ważniejszą i kosztowniejszą część zamówienia? Wójt Witold Grabowski przypuszcza, że z powodu… nadzwyczajnych zdolności przewidywania pogody u przedsiębiorców budowlanych.

– Przedstawiciele firm dzwonili, byli zainteresowani przetargiem, ale nikt nie zdecydował się zaryzykować. Tam jest sporo prac ziemnych polegających na utwardzeniu podłoża, nałożeniu kolejnych warstw podbudowy oraz nawierzchni. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie udałoby się osiągnąć dobrej jakości tych robót. Pojawiło się pytanie, czy dopuścimy wykonanie ich w innej technologii, ale nie wyraziłem na to zgody – tłumaczy włodarz. Rzeczywiście, niskie temperatury i częste opady nie sprzyjałyby prowadzeniu prac ziemnych, ale pierwszy przetarg został ogłoszony 2 sierpnia, kiedy nic jeszcze nie wskazywało na to, że zimny i mokry będzie zarówno wrzesień, jak i październik…

Aby dotacja na budowę placu zabaw nie przepadła, wójt złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji projektu i uzyskał już wstępną zgodę na to, by inwestycja została przeprowadzona w pierwszej połowie przyszłego roku. A na razie mieszkańcy doczekali się pięciu nowych miejsc postojowych przy szkole, zlokalizowanych od strony ulicy Radosnej (foto). 

google_news