Sport Żywiec

Kenijczycy górą w 20. Półmaratonie Żywieckim

Najlepsi z Żywiecczyzny: Joanna Duda z Łodygowic i Marcin Dyrlaga z Węgierskiej Górki z trofeami od “Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej”. Fot. Paweł Szczotka

Aż 1693 zawodników stanęło na starcie dzisiejszego (7 kwietnia) jubileuszowego 20. Półmaratonu Żywieckiego Dookoła Jeziora Żywieckiego. Najlepszymi, tak jak i w poprzednich latach okazali się zawodnicy z Kenii. W Półmaratonie Żywieckim były i trofea od “Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej”!

Start i meta półmaratonu, którego dystans wynosił 21 kilometrów i 97,5 metra, usytuowane były na Rynku w Żywcu. Trasa, którą mieli do pokonania biegacze, wiodła z żywieckiego Rynku przez Zarzecze, Tresną i Żywiec Oczków.

To jedna z najtrudniejszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych tras biegowych w Polsce – podkreśla Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Żywcu i zarazem dyrektor biegu.

Punktualnie o 10.00 zawodnicy wyruszyli w trasę. Wśród nich było około 300 zawodników z Żywiecczyzny, a także wielu biegaczy nie tylko z całej Polski, ale z Kenii, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Nad całością półmaratonu na trasie, i na mecie, pracowali i czuwali nie tylko pracownicy starostwa, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żywcu, strażacy, policjanci i strażnicy miejscy, ale i 200 wolontariuszy z żywieckich szkół średnich. Dla uczestników przygotowano do picia około 20 tysięcy butelek wody mineralnej.

Nie wiem jak robi to dyrektor Mirosław Dziergas, ale jak zwykle znowu zaczarował pogodę. Dzień wcześniej padał deszcz i aż nie chciało się wychodzić z domu. Ale w sam dzień półmaratonu do południa, czyli w czasie biegu, może nie było zbyt ciepło, ale nie padało. To była wręcz idealna pogoda do biegania. Potem jak już było rozdanie nagród to zaświeciło słońce i zrobiło nam się niezwykle przyjemnie ciepło – mówi starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Najszybszym w 20. Półmaratonie Żywieckim był Evans Kipnoetich Tanui z Kenii (czas – 1 godzina, 8 minut i 17 sekund) przed swoim rodakiem Hoea Kiplagat Tuei (1 godzina, 8 minut i 21 sekund). Trzeci na mecie był Mateusz Mrówka z Radlina (1 godzina 8 minut 34 sekundy). Najlepszy z Żywiecczyzny – Marcin Dyrlaga z Węgierskiej Górki (Rysianka Team) wbiegł na metę jako dziewiąty (1 godzina 17 minut 55 sekund). Z kolei wśród kobiet najszybszą była Joyline Chemutai z Kenii (1 godzina, 19 minut i 27 sekund). Na drugim miejscu na metę wbiegła Christine Moraa Oigo, również z Kenii (1 godzina, 20 minut i 4 sekundy). Trzecia była Aleksandra Jachimczyk z Chrzanowa (1 godzina, 27 minut i 1 sekunda). Najlepszą z powiatu żywieckiego była Joanna Duda z Łodygowic (1 godzina, 41 minut i 35 sekund).

Przez cały czas oczekiwania na przybycie zawodników na metę kibice mogli liczyć na wiele atrakcji. Ustawiony był telebim, gdzie można było zobaczyć, to co dzieje się na trasie.

Na Rynku mieliśmy swoje stoisko, gdzie każdy mógł się dowiedzieć o tym jaką rolę pełni woda w życiu człowieka i jak dobrze nawadniać organizm. Dla tych, którzy przynieśli do nas dziesięć pustych butelek pet po naszej wodzie mamy specjalne nagrody. W tym roku położyliśmy spory nacisk, aby posprzątać z trasy półmaratonu pozostałe po zawodnikach butelki pet – zaznacza Magdalena Konowrocka, kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w spółce Żywiec Zdrój.

Warto zaznaczyć, że biegaczy prowadził i pilotował na trasie specjalny samochód z firmy Korczyk KIA Bielsko-Biała.

Dodajmy, że organizatorem Półmaratonu Żywieckiego było Starostwo Powiatowe w Żywcu, a współorganizatorami Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Żywcu oraz Agencja Sportu i Reklamy Andrzej Filipiak.

Szczegółowe wyniki z 20. Półmaratonu Żywieckiego dostępne są pod adresem: https://wyniki.datasport.pl/results2999/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

KENIJCZYCY sami od siebie biegają hobbystycznie sprawdźcie kto za nimi stoi i zgarnia nagrody to powinno być ukrócone:(