Wydarzenia Cieszyn

Stało się – rusza strajk!

Fot. Krzysztof Marciniuk

To już pewne – 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli. Trwające dziś od 19.00 negocjacje między rządem a związkami nie doprowadziły do podpisania porozumienia. Jedynie oświatowa „Solidarność” przyjęła propozycje przedstawione przez wicepremier Beatę Szydło. Pozostałe – Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych – nie zgodziły się na nie.

Oznacza to, że od jutra szkołom grozi paraliż. Z danych ZNP wynika, że w województwie śląskim 92 procent placówek zagłosowało za strajkiem. Ma on trwać do odwołania, a w jego trakcie nauczyciele mają się powstrzymać od wykonywania obowiązków służbowych, w tym opieki nad dziećmi. Wciąż nie wiadomo, co ze zbliżającymi się egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasistów, ponieważ może zabraknąć kadry, która zasiądzie w komisjach…

– Ze względu na możliwość wystąpienia trudnej sytuacji w cieszyńskich publicznych placówkach oświatowych związanej z planowanym strajkiem, dyrektorzy poszczególnych jednostek, za zgodą organu prowadzącego, mogą zawiesić ich funkcjonowanie – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Urzędnicy przypominają jednocześnie, że zgodnie z przepisami, gdy zaistnieją okoliczności uzasadniające konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika. Należy jednak pamiętać, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, na przykład strajk w przedszkolu lub szkole. O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, w tym przypadku nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku.

37
Skomentuj

avatar
15 Komentarzy
22 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
37 Komentarzy
Krowa, tucznikgoscMirekZdenerwowanyStrajk Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirek
Gość
Mirek

Niech sobie strajkują ile chcą ale ani grosza nie powinni dostać !!!!!!

Zdenerwowany
Gość
Zdenerwowany

Pozwalniajcie sie leniwi nauczyciele i idźcie pracowac do prywaciarza. Tam zweryfikuja wasze umiejętności i pseudo wykształcenie. Zero szacunku. Nie pozdrawiam. Ps. Zycze wam strajku hotelarzy, lini lotniczych, wykonawcow drog itp podczas waszych urlopow.

Krowa, tucznik
Gość
Krowa, tucznik

Rolnicy zapraszają nauczycieli do obory !!

Strajk
Gość
Strajk
Przedsiębiorca
Gość
Przedsiębiorca

Strajk w szkołach i przedszkolach to zenada!! Praca wasza to pewna misja i rozumiem że chcecie dostawać godziwe pieniądze za pracę ale czy musicie mieć wszystko odrazu? Ja prowadzę działalności gospodarcza, zatrudniam 4osoby w tym dwie samotne matki każda ma dzieci i każda z nich chce wolne w tym czasie. Chyba też wyjdę na ulicę że strajkiem i myślę że za mną wyjdzie dziesiątki małych firm które w tym czasie nie potrafią w racjonalny sposób pracowac,a może przy okazji wywalczyły kilka innych postulatów. Przez to co robicie możemy jutro nie mieć pomocy w służbie zdrowia, policji a możemy nie kupić… Czytaj więcej »

Pedagog
Gość
Pedagog

Zawsze najwięcej jęczy i płacze ten co h*** robi a najwięcej zarabia pasożyty

Woda na mzn
Gość
Woda na mzn
Podatekodkorepetycji
Gość
Podatekodkorepetycji

Jak można popierać kogoś kto zarabia dwa razy więcej od was, za dwa razy mniej godzin pracy i kilkakrotnie większym urlopie po najprostszych studiach?

Kate
Gość
Kate

Nie wiesz o czym mówisz człowieku, nie wiesz na czym polega praca nauczyciela, więc się nie wypowiadaj.

Podatekodkorepetycji
Gość
Podatekodkorepetycji

Doskonale wiem bo mam nauczycieli w rodzinie i znajomych, ale tradycyjnie nauczycielka wie lepiej niż ja nawet gdy się na danym temacie nie zna. Średnia wypłata w 2023 8100 brutto wam nie pasuje? Jesteście chorzy i oderwani od rzeczywistości. Obrażacie ludzi pracujących za ułamek tej kwoty.

rdf
Gość
rdf

buhahahha 8100 obiecanki na 2023 rok 🙂 Tak jak PiS obiecal Rezydentom-lekarzom – umowe z rzadem podpisali i dostali wielkie g…owno. Inne zwiazki ucza sie na przykladzie rezydentow.

Mało mają?
Gość
Mało mają?

Aha lekarze to kolejna grupa, która ledwo wiąże koniec z końcem.

gosc
Gość
gosc

myśle że on wie o czym mówi bo prawda jest taka że nauczyciele mają po 8 godzin zajęć dziennie z czego ich godzina trwa zaledwie 45 minut na której i tak wielkie gówno robią bo potem dzieci nad zadaniem muszą siedzieć do póznych godzin wieczornych , a może potatrzylibyście się na inne zawody w których tak naprawdę trzeba zapierdalać i to niestety za najniższa krajową a jakoś brukarze budowlańcy czy rolnicy któży pracuja 7 dni w tygodniu to nie strajkuja powinni wszystkim belfrą strajkującym dyscyplinarke dać może by zmądrzeli

KOD
Gość
KOD

Dostali podwyżki po kilkaset złotych tylko Broniarz griluje rząd. Nic więcej nie dostana poza podwyższeniem godzin do wypracowania z 18 do 22 lub do 24. Pozbędą się przy tym nadgodzin i 30% etatów.

Konrad
Gość
Konrad

A wystarczyłoby zlikwidować na początek podatek dochodowy, a później inne podatki i nie tylko nauczyciele by więcej zarabiali, a wszyscy pracujący obywatele. Niestety partie typu PiS czy PO wolą rozdawać pieniądze niż przestać zabierać ludziom by godnie zarabiali.

jan
Gość
jan

Można się zgodzićz nauczycielami jest to ciężka praca zważywszy że mlodzież jest coraz gorsza. Ale dlaczego wine za strajk ponoszą rodzice a nie rząd.Przez wasze działanie bedziecie mieć przeciw sobie wiekszość społeczeństwa.Go mają zrobić rodzice którzy nie mają gdzie zostawić dzieci.W waszej gierce z rzadem zrobiliscie z dzieci zakładników.

Andy
Gość
Andy

chyba konsekwencje, a nie winę Panie Janie

Jagodka
Gość
Jagodka

Żenujące! Program nauczania ustala i zatwierdza rząd a nie nauczyciele – co za bzdury piszesz. Nauczyciel musi trzymać się planu nauczania on sam sobie nie wymusla treści. Ręce opadają jak się czyta te komentarze.

Zoltan
Gość
Zoltan

6 000 złotych miesięcznie przy 18 godzinach pracy tygodniowo. To kpina z ludzi pracy. Efekty nauki powinno się EGZEKWOWAĆ od nauczycieli pod rygorem utraty dodatków !!!

PIOTR E
Gość
PIOTR E

ZIELONEGO POJĘCIA NIE MASZ O CZYM PISZESZ , POWTARZASZ TYLKO TE BZDURY , KTÓRE USŁYSZYSZ W TVP O 6000 ZŁ O 18 GODZINNYM TYGODNIU PRACY O DODATKACH … ITP

nauczyciel
Gość
nauczyciel

Uczę od 21 lat. Żałuję tego bo mogłem po studiach wyjechać na Zachód. Ale nie odpuszczę bo tego …………………………………..odpuścić się nie da. Albo wygramy albo niech szlag trafi tę udawaną oświatę. Ktoś musi w tym tekturowym państwie robić coś naprawdę. Pracowałem z zaangażowaniem, a teraz będę strajkował z zaangażowaniem.
Nie da się utrzymać rodziny za pensję nauczyciela. Całe 21 lat musiałem dorabiać kosztem zdrowia i rodziny. Dość tego dziadostwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Łukasz
Gość
Łukasz

Panie nauczycielu oswiece Pana… Istnieją również inne prace poza zawodem nauczania. Więc skoro ma Pan tak źle to może Pan spróbować sił w innym zawodzie. Wielu ludzi tak robi.

Igor
Gość
Igor

może wielu atak robi ale nikt nie chce zatrudnić byłego nauczyciela? tak jakby pracodawca miał problem w tym że należą się nam długie wakacje i płatny rok na podratowania zdrowia, nikt niego nie rozumie, nikt…

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Aby oświecać, trzeba mieć skończone pełne studia (magisterka a nie licencjat) i kilka dodatkowych studiów podyplomowych. Jest to kapitał nie po to aby szarpać się z często mało oświeconymi prywaciarzami. Jeśli jest kierunkowe wykształcenie i chęć pracy w zawodzie – wmawianiem jest, że wielu pracuje dobrze nie w swoim zawodzie. To strata kapitału, której nikt dziś nie liczy bo państwo wydaje się, że jest bogate.

wiko
Gość
wiko

pewnie że nie przyjdą świnie i krowy one teraz maja za co

Arkadiusz
Gość
Arkadiusz

Jestem jak najbardziej za tym,żeby nauczyciele dostali podwyżki w zamian zabrać wszystkie dodatki 13 pensje,płatne wakacje roczny urlop zdrowotny płatny i w zamian za podwyżkę zwiększyc iliśc godzin bezie sprawiedliwie w stosunku do innych zawodów?

Kate
Gość
Kate

co za żenada… najbardziej kompromitujące są wypowiedzi osób, których wiedza na temat oświaty jest równa poziomowi -1.

nau
Gość
nau

Strajkuj ile możesz i odrobisz w lipcu 🙂 Na 1 maja dostaniesz wypłatę pomniejszoną o strajk. Pachołki Broniarza.

Ukraina
Gość
Ukraina

Co chcecie wygrać ??? NIe pasuje to zmienić robotę!

KOD
Gość
KOD

Jedynym strajkującym, który będzie miał płatne to BRONIARZ 🙂 Zapłaci Wam za strajk ?? Jakieś rekompensaty, postojowe od ZNP??? Likwidacja 30% nauczycieli i nadgodzin z powodu podniesienia pensum.

realista
Gość
realista

“Prosimy, zrozumcie nas”. To niezły żart. Pytam: czy wy rozumiecie nas, którzy muszą wyręczać was w pracy?, czy wy rozumiecie nasze dzieci, które przeciążone odrabianiem zadań i ciągłym przygotowywaniem się do klasówek, sprawdzianów itp. nie maja czasu na udział w życiu rodzinnym? I proszę nie mówić, że to program przeładowany. To wy ten program przeładowujecie rozszerzając treści zawarte w podręcznikach, bo musicie pochwalić się wiedzą zdobytą na wieczorowych studiach. Nie zamierzamy was zrozumieć. Najwyższa pora, aby w oświacie nastąpiła restrukturyzacja pozwalająca na zostawienie w zawodzie NAUCZYCIELI a nie tzw. nauczycieli.

Sabina
Gość
Sabina

Od początku było pewne 🙂 tu nie chodzi o pieniądze tylko ale głównie o obalenie rządu

Kate
Gość
Kate

Nie trzeba będzie obalać rządu, bo aktualnie rząd tworzy sobie społeczeństwo bezmyślne i bezrefleksyjne, o czym świadczą powyższe dwie wypowiedzi.

jonik
Gość
jonik

ale dlaczego nie piszesz że klasy są 35 osobowe bo samorządy nie wydają zgody na utworzenie więcej oddziałów , program jest tworzony w MEN nie w szkołach a nauczyciel musi go realizować .

elka
Gość
elka

gdzie macie 35 osobowe klasy??

Klasa
Gość
Klasa

Byłem w klasie 30 osobowej i żaden nauczyciel na mnie ni narzekał. Do roboty…

Kate
Gość
Kate

żenująca wypowiedź i brak wiedzy. Współczuję dzieciom.