Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kiedy przyjmować beta-alaninę? Suplementacja w celu utrzymania masy mięśniowej

Porozmawiamy dziś o kolejnym z suplementów, który coraz częściej jest otwarcie chwalony przez sportowców. Chodzi o beta-alaninę, której zastosowania są niezwykle korzystne dla osób trenujących.

W ogromnym skrócie, jest to naturalny specyfik, który szczególnie uwielbiają osoby uprawiające sporty wymagające ogromnej wytrzymałości i kondycji. Długotrwały wysiłek, jak na przykład podczas długodystansowych biegów, triatlonów, wyścigów kolarskich, pływania etc. sprzyja traceniu masy mięśniowej. Spalanie w takich organizmach podczas wielogodzinnego wysiłku jest tak duże, że łatwo tracić również mięśnie. Szczególnie że osoby uprawiające takie sporty z reguły mają mało tłuszczu. Beta-alanina za to ułatwia utrzymanie masy mięśniowej, a więc i zachowanie siły — nawet podczas długotrwałych i intensywnych wysiłków.

Beta-alanina. Pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie

Beta-alanina jest jednym z aminokwasów, jakich organizm człowieka potrzebuje w procesie syntezy białkowej. Mówiąc wprost, pomaga ona we wszystkich procesach, które następują podczas budowania masy mięśniowej. Białka odżywiają też mięśnie podczas intensywnego wysiłku.

Jak wiele aminokwasów, beta-alanina jest częścią wielu najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców. Dzieje się tak właśnie ze względu na jej niesamowite działanie. Trudno tu właściwie o pomyłkę, bo o ile tylko wyposażymy się w suplement ze sprawdzonego źródła z dobrym składem, to nie ma szans, by nie zadziałał. Beta-alanina do tego pomaga budować wydolność i siłę, a więc jest idealną pomocą dla sportowców opierających się na wytrzymałości.

Dzięki temu, że ten aminokwas podnosi zawartość karnozyny w mięśniu, organizm produkuje mniej kwasu mlekowego. Oznacza to, że organizm da radę znieść dłuższy wysiłek bez bólu zmęczeniowego, a i późniejsze zakwasy będą o wiele łagodniejsze. Karnozyna pomaga też budować mięsień, a więc dzięki zażyciu beta-alaniny każdy trening będzie skuteczniejszy i korzystniejszy dla naszej masy mięśniowej.

Zażywanie beta-alaniny

Niektórzy zwracają uwagę, że w kilkanaście minut po zażyciu beta-alaniny odczuwalne może być delikatne mrowienie skóry. Niezaznajomieni z tematem porównują to do efektów niektórych używek, ale takim stwierdzeniom daleko do prawdy. Beta-alanina uruchamia układ nerwowy, a konkretniej receptory umieszczone tuż pod skórą. Tak stymulowane, mogą dać przedziwne dla nowicjuszy uczucie mrowienia czy kłucia.

W całym dniu powinno przyjmować się między mniej więcej 3,5 a 6,5 grama beta-alaniny. Optimum oczywiście to środek tego przedziału. Nie ma co forsować w przypadku tego suplementu, bo i tak przyniesie on efekty. Najczęściej łączy się go z wysoką zawartością węgli podczas treningu, a pierwsze efekty (podniesiona wydajność) widoczne są po ok. dwóch tygodniach stosowania. Okres suplementacji, jaki wskazuje większość producentów, to między 6 a 7 siedem tygodni.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments