Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kiedy udać się do szpitala, gdy pojawią się skurcze porodowe?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, kiedy udać się do szpitala, gdy pojawią się skurcze porodowe. Dzięki temu może uniknąć dodatkowego stresu związanego z porodem. Warto pamiętać, że narodziny dziecka to proces, który trwa nawet kilka godzin. Dlatego ryzyko porodu poza placówką medyczną jest niskie.

Wyjazd do szpitala a pojawienie się skurczów porodowych

Skurcze macicy są potrzebne do tego, aby mięśnie tego narządu zaczęły się kurczyć. Tym samym możliwe jest rozwarcie szyjki macicy oraz ułatwienie dziecku przejścia przez kanał rodny. Na początku są one bezbolesne. Pojawiają się cyklicznie i trwają około 40 sekund. Przerwy między kolejnymi skurczami trwają 10–30 minut. Z czasem ulegają skróceniu. W późniejszych fazach porodu skurcze występują nawet co 2 minuty.

Pojawienie się skurczów macicy nie oznacza, że przyszła mama powinna natychmiast jechać do szpitala. Zalecane jest zrelaksowanie się, uspokojenie i obserwowanie organizmu. Dobrym posunięciem jest poinformowanie położnej o tym, że poród się rozpoczął. Natomiast do szpitala trzeba jechać, jeżeli pojawiać się będą skurcze co 5 minut. Wcześniej zaleca się ostrożność, jeżeli są bardzo silne albo towarzyszą im nietypowe symptomy.

Pojawienie się niepokojących objawów

Przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala niezwłocznie, jeżeli zaobserwuje u siebie niepokojące objawy. W takich sytuacjach liczy się czas, ponieważ życie dziecka może być zagrożone. Im szybciej zostanie udzielona pomoc medyczna, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Niepokojące objawy, które są wskazaniem do hospitalizacji, to:

  • plamienie z dróg rodnych,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • ból brzucha,
  • nagłe pogorszenie samopoczucia,
  • omdlenie,
  • wyciek płynu owodniowego.

Ciężarna nie powinna obawiać się wezwania pogotowia ratunkowego w sytuacji, gdy czuje się źle lub objawy są nasilone. Udanie się do szpitala na własną rękę może być ryzykowne. Zespół ratownictwa medycznego dysponuje sprzętem, który umożliwia natychmiastowe udzielenie pomocy.

Co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

Do szpitala na poród należy zabrać ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Wyprawka do szpitala powinna być skompletowana kilka tygodni przed planowaną datą narodzin dziecka. Dzięki temu w nagłych sytuacjach nie jest konieczne pospieszne pakowanie się.

W torbie do szpitala muszą znaleźć się przede wszystkim dokumenty i wyniki wszystkich badań. Ponadto trzeba spakować kosmetyki do pielęgnacji, kilka sztuk jednorazowych majtek i grube podpaski. Przyszła mama powinna spakować dla siebie wygodne koszule nocne, szlafrok, kapcie, ręcznik kąpielowy i staniki do karmienia. Dla maluszka potrzebne są pieluszki tetrowe i jednorazowe, maść na odparzenia, kocyk i 3 zestawy ubranek. Reszta rzeczy (np. laktator, ubrania na wyjście ze szpitala) może zostać dostarczona w każdym momencie. Niektóre placówki medyczne zapewniają podstawową wyprawkę. Warto dowiedzieć się tego wcześniej.

KB_szczepionki
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments