Wydarzenia Wadowice

Dwa dni świętowania! Jubileusz OSP i Orkiestry Dętej | ZDJĘCIA

Fot. Bogdan Szpila

Przez dwa dni mieszkańcy Kleczy świętowali 100. rocznicę utworzenia w wiosce Ochotniczej Straży Pożarnej i 75. rocznicę działalności Orkiestry Strażackiej.

W tym samym czasie, gdy ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych zatwierdzali w Paryżu granice Polski, nad Bałtykiem oddano do użytku pierwsze portowe nabrzeże w Gdyni, a w wadowickiej drukarni Foltina światło dzienne ujrzały „Powsinogi Beskidzkie” Emila Zegadłowicza, w Kleczy kilku społeczników wywołało wielkie poruszenie. Najpierw z niedowierzaniem, a następnie z dumą sąsiad sąsiadowi przekazywał wieść – w wiosce będzie straż ogniowa!*

Oficjalne uroczystości obchodzono w sobotę, 29 kwietnia. Na placu apelowym w obecności druhów OSP, delegacji strażackich z okolicznych miejscowości, polityków, duchownych i mieszkańców Kleczy poświęcono nowy sztandar (trzeci w historii jednostki) oraz oficjalnie przekazano druhom do użytkowania nowy samochód bojowy. Następnie biskup Robert Chrząszcz poświęcił pamiątkową tablicę w holu remizy. Uroczystość była również okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków.

Natomiast w niedzielę, 30 kwietnia na placu apelowym druhowie zorganizowali piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla dorosłych oraz dzieci.

 

* Fragment książki „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” autorstwa Krzysztofa Opyrchała i Bogdana Szpili wydanej staraniem druhów z okazji jubileuszu.

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
porównanie
porównanie
1 rok temu

A tak, w wiosce byli świadomi, że w Paryżu zatwierdzają granice Polski i w Kleczy trzeba było zrobić coś podobnie podniosłego.