Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Klimatyzator split – na co zwrócić uwagę?

Poszukując klimatyzatora, spotkamy się z dużym bogactwem oferowanych produktów, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku bardzo popularnych, jednych z najwydajniejszych modeli typu split. Jak więc wybrać klimatyzator tego rodzaju, który sprawdzi się w naszym domu lub biurze? Na co zwrócić uwagę?

Klimatyzator split – dlaczego warto?

Klimatyzacja i kliomatyzatory split wybierane są bardzo często nie tylko do obiektów prywatnych – domów i mieszkań, ale także do instytucji publicznych, jak urzędy czy biura. Ich ogromną zaletą jest bogata funkcjonalność, ponieważ z taką samą mocą i skutecznością chłodzą, ogrzewają, filtrują powietrze, a także osuszają i wentylują. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdują, radzą sobie naprawdę doskonale. Co równie istotne, są bardzo wygodne i proste w użytkowaniu.

Split – co warto o nich wiedzieć?

Przed kupnem powinniśmy poznać konstrukcję klimatyzatorów split i dowiedzieć się więcej o równie ciekawym rozwiązaniu typu multi-split. Standardowo na tego typu klimatyzator składają się dwie jednostki: wewnętrzna (parownik) i zewnętrzna (skraplacz). Pierwsza z wymienionych oczywiście znajduje się w pomieszczeniu, a jej głównym zadaniem jest ochładzanie powietrza. Druga instalowana jest poza domem lub mieszkaniem – na elewacji, dachu lub balkonie.

W przypadku multi-split mamy możliwość, by optymalnie dopasować system klimatyzacji do konkretnych parametrów – wielkości obiektu oraz indywidualnych wymagań użytkowników. W zależności od tego, jak duże jest nasze mieszkanie, możemy zdecydować się wyłącznie na 1, jak również na większą ilość jednostek wewnętrznych – nawet 5 czy 6. Najważniejsze to tak je dopasować, aby w naszym domu zawsze panował przyjemny klimat.

Klimatyzatory split – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wiemy już, na czym to polega – jak są zbudowane klimatyzatory split i multi-split. Możemy więc przystąpić do wyboru najlepszej opcji. W tym celu zwróćmy uwagę na poniższe parametry.

  • Jaka jest wydajność energetyczna?

To dość ważna kwestia, ponieważ im wydajniejsze urządzenie, tym lepiej. Żeby mieć to pod kontrolą, zdecydujmy się na model wyposażony w funkcję kontroli zużycia energii. Zyskamy pewność, że urządzenie idealnie dopasuje jej poziom, bez straty dla wydajności klimatyzatora. Wydajność energetyczna to więc maksimum komfortu cieplnego i duże oszczędności na rachunkach.

  • Czy klimatyzator głośno pracuje?

Takie pytanie powinniśmy zadać sprzedawcy, a jego odpowiedź zweryfikować z tym, co widnieje w opisie urządzenia. Nie ma tu zaskoczenia – im cichsza praca urządzenia, tym lepiej, gdyż komfort domowników bądź pracowników w biurze, nie będzie zakłócony. Głośność zależy od trybu pracy urządzenia i kształtuje się na poziomie 28-65 dB.

  • Czy z tego klimatyzatora dobrze wieje?

A mianowicie chodzi tu o szeroki kąt nawiewu, dzięki czemu powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu. To istotne, ponieważ bezpośrednio wiejące zimne powietrze na osoby przebywające w pomieszczeniu, jest bardzo niewskazane.

  • Czy ten klimatyzator potrafi o siebie zadbać i się samooczyszcza?

Niektóre modele mają taką funkcję, co zapobiega rozwojowi pleśni, a także pojawieniu się w pomieszczeniu brzydkich zapachów.

  • Ponadto, przekonajmy się, czy w klimatyzatorze są dostępne różne tryby pracy, nie tylko te podstawowe, czy mierzy temperaturę w pomieszczeniu i czy można nim zarządzać z poziomu aplikacji.

Oceniając dokładnie przedstawione powyżej parametry, przekonamy się, czy sprzęt, który zamierzamy kupić, jest rzeczywiście wart uwagi, czy raczej lepiej poszukać czegoś innego.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o