Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kolejne dwa tygodnie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców

Fot. Pixabay.com

Do 14 marca wydłużono okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekującymi się dziećmi do 8. roku życia, gdy placówka, do której uczęszcza, została zamknięta w związku Covid-19. O takie wsparcie mogą ubiegać się także opiekunowie starszych uczniów, ale tylko wówczas, gdy dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Niezmienione pozostają warunki i zasady przyznawania świadczenia. – Tak jak poprzednio, świadczenie przysługuje rodzicowi na opiekę nad dzieckiem, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu Covid-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki. Warunkiem wypłaty świadczenia jest to, że rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, a drugi z opiekunów nie ma możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad dzieckiem – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu Covid-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

KB-tere
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments