Cieszyn Kultura i rozrywka

Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie reaktywowane

Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie zostało reaktywowane.

Przypomnijmy, koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie zostało rozwiązane w 2010 roku. Z uwagi na zbyt małą liczbę członków ówczesna prezes koła, Anna Kałuża zmuszona była podjąć decyzję o rozwiązaniu. Idea macieszy jednak w sercu mieszkańców nie zgasła. Nadzieja na reaktywację pojawiła się gdy samorząd Hażlach przejął Dom Ludowy i zadbał o jego remont.

– W 2021 roku podczas walnego zebrania Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Domu Narodowym w Cieszynie zapowiedziałem, że po przebudowie Domu Macierzy w Pogwizdowie będę dążył do reaktywowania koła Macierzy, które dawniej funkcjonowało w Pogwizdowie. Dzięki współpracy kilku osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z Gminą Hażlach udało się to zrealizować! Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie oficjalnie znów działa! – mówi Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach.

Obecnie koło MZC liczy osiem członków. Prezesem została mieszkanka Pogwizdowa Joanna Świba, a wiceprezesem Barbara Kuchta, radna z Brzezówki. Funkcję sekretarza pełni Klaudia Kiełpikowska, a skarbnikiem została Cecylia Gasz-Płońska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu – zawsze chętna do podjęcia działań, mających na celu dobro Gminy. – Koło w Pogwizdowie zostało reaktywowane, obecnie liczy ośmiu członków, jednak wiem, że przynajmniej 3 osoby zasilą nasze szeregi jeszcze w styczniu. Mamy nadzieję, że to tylko początek i wkrótce ruszy lawina zgłoszeń. Planujemy już kilka działań, więcej na ten temat wkrótce. Pamiętajmy, że Macierz Ziemi Cieszyńskiej powstała w celu krzewienia edukacji i polskości. Obecnie skupimy się więc na edukacji – zarówno dzieci i młodzieży, jak i pozostałych grup wiekowych oraz na naszej kulturze, z której jesteśmy dumni. Będziemy starać się nadać naszym działaniom ciekawą, angażującą formę – planujemy nie tylko spotkania, ale również konkursy, czy akcje społeczne – mówi Joanna Świba, prezes koła MZC w Pogwizdowie.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisia
Zdzisia
22 dni temu

Super, Brawo. Najpierw remont Domu Macierzy ( w który mało kto wierzył), a teraz taka informacja – Macierzy reaktywacja. Super sie dzieje w tej sąsiedniej gminie, nic tylko przykład brać!