Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kolokacja serwerów – na czym polega i dla kogo jest opłacalna?

Część przedsiębiorców jako alternatywę dla korzystania z serwerów w chmurze, wybiera opcję, jaką jest kolokacja serwerów. Czasem inwestycja we własne urządzenie IT – ale bez konieczności budowy infrastruktury w postaci własnego centrum danych – może się opłacać.

Kolokacja serwerów – co warto wiedzieć?

Kupując własne urządzenie do przechowywania danych, nie trzeba budować spełniającej restrykcyjne wymogi serwerowni. Znacznie wygodniejszą opcją jest skorzystanie z rzetelnego i sprawdzonego data center. Tutaj serwery i macierze dyskowe zostają umieszczone w wydzielonych, specjalnie przygotowanych miejscach, które spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Są to tzw. szafy rack. Przedsiębiorca dzierżawi w centrum danych powierzchnię na własne urządzenia teleinformatyczne.

Dlaczego odpowiednie miejsce na komputery serwerowe jest takie ważne?

Aby przesył danych nie był w żaden sposób zakłócany, a środowisko zabezpieczało serwer przed przegrzewaniem się, niezbędny jest wybór właściwego miejsca. Szafy rack wyposażone są w regulowane nóżki, dzięki którym zapewnione jest odpowiednie chłodzenie, a kółka umożliwiają ich bezpieczne przesuwanie w sytuacji, gdy wykupione miejsce jest uzupełniane o dodatkowe urządzenia do przesyłania, gromadzenia i przemieszczania danych.

Komu może opłacać się usługa kolokacji serwerów?

Na wykupowanie przestrzeni w centrum danych decydują się przede wszystkim firmy, które nie posiadają własnej infrastruktury – bądź dotychczasowa jest niewystarczająca i chcą przenieść swoje serwery w bezpieczne miejsce. Zatem na takiej usłudze skorzystają zarówno średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Przede wszystkim jest to odpowiednie rozwiązanie dla tych firm, które działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i nie mogą pozwolić sobie na przestoje, nawet w trakcie koniecznych konserwacji. W takiej sytuacji najważniejsze dane są przenoszone na inny serwer, dzięki czemu np. sklep internetowy może działać w sposób ciągły. Jest to również odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń dyskową, by w sytuacji wzmożonego ruchu nie mieć problemu z awarią serwerów – a przynajmniej zniwelować do minimum możliwość wystąpienia takiego zdarzenia. Zatem dla rozwijających się firm, które chcą ugruntować swoją pozycję na rynku, ale także tych wiodących, kolokacja serwerów będzie korzystnym wyborem. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest w szczególności korzystne dla banków i platform inwestycyjnych.

Przyda się to także w branży e-commerce, na którą mogą negatywnie wpływać awarie serwerów, powstające w trakcie trwania wyprzedaży czy kampanii promocyjnych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments