Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kolory do salonu

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To w nim odpoczywamy, bawimy się, spędzamy czas z najbliższymi czy podejmujemy gości. W skrócie można powiedzieć, że salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, które służy wszystkim mieszkańcom domu. Ponieważ każdy z nich ma inne oczekiwania względem spędzania wolnego czasu, nie można urządzić salonu według sztywno określonych wzorców.

Nastrój pomieszczenia tworzą neutralne barwy ścian i podłóg. Tego typu rozwiązanie daje nam wielkie możliwości późniejszego modyfikowania wnętrza za pomocą dodatków. Beżowa tapeta w delikatne prążki utrzymana jest w takiej samej tonacji kolorystycznej jak podłoga. Wnętrze dopełniają stylowe i wygodne kanapy w odcieniu neutralnej szarości. Wyraziste czerwone poduszki i dywany przełamują spokojny charakter pomieszczenia, które dzięki nim zyskuje tzw. „pazur“. Połączenie czerwieni z czernią dodaje wnętrzu klasy oraz swoistej dynamiki. Wystarczyło powiesić na ścianie czarno-białe obrazki i wybrać stolik kawowy w tym kolorze. Oba elementy wzajemnie współgrają, tworząc ciekawe rozwiązanie kolorystyczne. A jeśli znudzi nam się dotychczasowy wystrój możemy po prostu zmienić kolor poduszek na taki, który dobrze się komponuje z czerwienią dywanu. Ten sam pokój może mieć wiele odsłon!

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/sofa-trzyosobowa-revive-1?v=563180

… czym zatem powinniśmy się kierować podczas urządzania salonu?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest z pewnością ilość światła w pomieszczeniu i związaną z tym orientację względem stron świata. Ogólną zasadę można opisać następująco: ciemne i chłodne pomieszczenia warto urządzać w ciepłych kolorach, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy itd. Słoneczne pokoje z dużą ilością światła dziennego, które mocno nagrzewają się w trakcie letnich miesięcy, dobrze jest malować na chłodniejsze kolory – wszystkie odcienie niebieskiego, zielonego czy fioletowego koloru. W takich salonach świetnie sprawdzi się rownież beż czy szarość.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/naroznik-tapicerowany-molina-promocja?v=69761

W dobrze nasłonecznionym pokoju położono żółtą tapetę na ścianie na przeciwko okna. Dzięki jasnemu odcieniowi tapeta będzie absorbować część światła dziennego, sprawiając, że salon nie będzie prześwietlony. Pobyt w tym pokoju będzie przyjemny nie tylko dla naszych oczu, które źle znoszą nadmiar światła, ale i dla nas samych. Połączenie białego i żółtego koloru to kombinacja wręcz stworzona dla relaksu. Jasne barwy nastrajają pozytywnie nawet podczas najbardziej szarych i deszczowych dni.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/nowoczesny-fotel-malmo-miodowy-duzy-uszak-z-weluru-na-czarny?v=1515593

Słoneczny salon możemy śmiało dopełniać naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład cegła wykorzystana do obudowy kominka. Cegły również absorbują światło, a co więcej są niezwykle dekoracyjne. W połączeniu z żywymi kolorami sofy, dywanu i fotela tworzą oryginalną i ciekawą kombinację nawet w pomieszczeniach, które cierpią na niedostatek naturalnego światła.

Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym nie możemy zapomnieć jest wielkość pokoju. Warto pamiętać, że chłodniejsze odcienie optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli chcemy więc powiększyć naszą przestrzeń, powinniśmy sięgnąć po jasnoniebieską, lawendową, waniliową czy jasnozieloną farbę. Jeśli na części ścian danego pokoju użyjemy dodatkowo ciemniejszego odcienia wybranego koloru, pokój powiększy się optycznie jeszcze bardziej. W ten sposób możemy odmienić wygląd niezbyt atrakcyjnych mieszkań – wystarczy tylko dobrze zastanowić się nad kombinacją kolorów.

Jednak jeśli Twoje mieszkanie jest raczej ciemne i zimne, najlepszym rozwiązaniem będą ciepłe kolory. Mimo iż takie odcienie optycznie nie powiększają przestrzeni, możemy za ich pomocą wpływać na wygląd danego pomieszczenia. Wystarczy sięgnąć po dwa odcienie tego samego koloru: jaśniejszy i ciemniejszy.Ta sama zasada obowiązuje zresztą i u chłodnych barw. Spróbuj pomalować trzy ściany jasnym odcieniem a czwartą o wiele ciemniejszym. W ten sposób uzyskamy efekt głębi – ciemna ściana będzie optycznie oddalona, a pokój wyda się bardziej przestrzenny.

Ciemne kolory potrafią optycznie pogłębić przestrzeń. Ja widać na obrazku powyżej, jeśli część ściany pomalujemy ciemnym kolorem, a pozostałe jasnym, uzyskamy interesujący kontrast, który będzie jednocześnie złudzeniem optycznym. Oko człowieka będzie uważać brązową ścianę za bardziej oddaloną niż jest w rzeczywistości. Użyteczny i ciekawy efekt!

Kolory nadają pomieszczeniom energii. Jeśli chcesz, by Twój salon miał spokojny i wyważony charakter, sięgnij po chłodniejsze odcienie. Aby uchronić się przed wrażeniem „zimna“ w pomieszczeniu, warto chłodny kolor przełamać cieplejszymi dodatkami, na przykład poduszkami, zasłonami czy dywanem. Świetnym rozwiązaniem jest też tapeta z przewagą wybranego koloru. Ciepłe odcienie dodają pomieszczeniom temperamentu, który można delikatnie stłumić akcesoriami w chłodniejszych barwach.

Źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/poduszki-i-poszewki

Kolejnym ważnym elementem, nad którym musimy się zastanowić przy kupnie farb, jest całościowy styl wnętrza. Nowoczesny? Klasyczny? Rustykalny? A może skandynawski? Styl określa nam kolor materiałów czy podłogi. Wszystko powinno ze sobą współgrać. Niektóre kolory zupełnie nie pasują do niektórych stylów, inne można wykorzystać lekko modyfikując odcień.

Na koniec bardzo istotna rada. Zawsze sięgaj kolory, które Ci się podobają i które sprawią, że będziesz się czuć dobrze we własnym salonie!

Inspiracji szukaj na www.favi.pl, wyszukiwarce mebli i dekoracji, gdzie codziennie czekają na Ciebie nowe promocje.