Wydarzenia Cieszyn

Komendant PSP informuje – strażacy nie każde gniazdo rojów i owadów będą usuwać

Fot. OSP KSRG Kaczyce

Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane są do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych. Przypominamy jaki jest tryb postępowania w takiej sytuacji.

Komendant PSP w Cieszynie Michał Pokrzywa informuje, że mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas stwierdzonych zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” zatwierdzone przez Zastępcę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
W ich myśl podjęcie interwencji przez straż pożarną jest zasadne wyłącznie w sytuacji realnego wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, a w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są firmy dezynsekcyjne. Straż pożarna nie posiada z reguły specjalistycznych środków chemicznych,  niezbędnych w wielu przypadkach do skutecznego usunięcia gniazd.
– Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682. z późn. zm.), zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w „Zasadach…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych  nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów. Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas w tym czasie może potrzebować pomocy. Nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności podjęcia ich interwencji, powoduje, że mogą oni nie przybyć na czas tam, gdzie są potrzebni i niezbędni, a każda sekunda opóźnienia może kosztować utratę życia lub zdrowia osób naprawdę potrzebujących pomocy – mówi Pokrzywa.
google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przemyśleć
przemyśleć
7 miesięcy temu

Poczekam aż Komendant zatwierdzi Zasady, a w nich, że nie musi wyjeżdżać cały zastęp strażaków aby zweryfikow

przemyśleć
przemyśleć
7 miesięcy temu
Reply to  przemyśleć

zweryfikować