Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Kompletne wyniki z powiatu bielskiego. Duda numerem 1.

Zdjęcia: Marcin Kałuski

Są już znane wyniki głosowania ze wszystkich 93 obwodów w powiecie bielskim. Na Andrzeja Dudę oddano 43,21 procent głosów, na Rafała Trzaskowskiego 28,57.

Drugi z kandydatów uzyskał przewagę nad rywalem tylko w gminie Jaworze. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało tam 41,93 procent wyborców, a na obecnego prezydenta 28,88. W pozostałych gminach Andrzej Duda był zdecydowanym liderem.

Wyniki pozostałych: Szymon Hołownia 16 procent, Krzysztof Bosak 7,65, Władysław Kosiniak-Kamysz 2,03, Robert Biedroń 1,83.

Reszta kandydatów uzyskała wyniki na poziomie 0,18 procenta i mniejszym.

Frekwencja ogółem wyniosła 69,97 procent. Najwyższa była w gminie Jaworze – 73,56 procent, najniższa w gminie Porąbka – 67,91.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olo
Olo
6 dni temu

Wstyd mi że tu mieszkam, wśród tej ciemnoty.

Olo
Olo
6 dni temu

Bliżej nam do wschodu niż do zachodu,nie tylko ze względu na położenie,ale i standardów demokratycznych !!!

I zaczęło się
I zaczęło się
7 dni temu

mamlasienie. Te wybory nie są konstytucyjne. Ale, że zawarto jakieś śmieszne i dziwne porozumienie odnośnie ich odbycia się, to już historia rozliczy. Mnóstwo osób ze względu właśnie na konstytucyjne wątpliwości nie wzięło w nich udziału. A tak a propos wyborów. Póki co w Polsce obowiązku uczestniczenia w wyborach nie ma. Jeżeli ktoś definiuje pójście do wyborów jako obowiązek, to jego sprawa. Ale niech nie twierdzi, że to obowiązek. Warto zapamietać, że masz prawo uczestniczyć w wyborach, masz prawo oddać głos ważny, masz prawo oddać głos nieważny i masz prawo do niegłosowania.

Obywatel
Obywatel
7 dni temu

Zawsze znajdą się krytycy, na tym polega dyskusja. Zgadzam się z tym co napisałeś odnośnie prawa. Nadal podtrzymuje, że głosowanie to obywatelski obowiązek, a nie prawny. Tylko po wyborach osoby, które nie głosowały często mają najwięcej do powiedzenia. W tych wyborach naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niekonstytucyjne? Czyli każde wybory wcześniej musiały być niekonstytucyjne. Nieważne jakie by nie były zawsze ktoś znajdzie pretekst, aby stwierdzić, że były niekonstytucyjne. To bardzo ważny temat, dlatego byłbym wdzięczny, abyś podzielił się szczegółami o konstytucyjnych wątpliwościach. Może to jest droga, aby rozwiązać problem niskiej frekwencji.

A chociażby art. 2 Konstytucji,
A chociażby art. 2 Konstytucji,
7 dni temu
Reply to  Obywatel

który stanowi, że “Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawa. Z tego artykułu Trybunał Konstytucyjny dekodował m.in. kilka zasad przyzwoitej legislacji – ….- Jedna z nich to zasada zachowania odpowiedniego okresu dostosowawczego. W świetle tej zasady istotne zmiany w prawie wyborczym mogą być dokonywane nie później niż na 6 miesięcy przed rozpoczęciem procedur wyborczych, czyli przed wydaniem przez marszałek Sejmu postanowienia o zarządzeniu wyborów”. To cytat z artykułu “Dr hab. Ryszard Piotrowski: Przyjęte przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym są niezgodne z konstytucją”. Zawsze się znajdą osoby do których żadna argumentacja prawna nie dociera i właśnie te osoby często mają nad zbyt… Czytaj więcej »

Obywatel
Obywatel
7 dni temu

Nie mogę się z tym nie zgodzić co napisałeś użytkowniku. Tylko dlaczego problem odszedł w niepamięć lub został niewystarczająco nagłośniony po ogłoszeniu nowego terminu wyborów? – pytanie retoryczne. Jednak z drugiej strony, czy brak udziału w wyborach to nie jest przegrana na starcie? Dobrze wiemy, że to nie jest problem od dzisiaj, to problem zakorzeniony głęboko w historii Polski. Rozumiem, że obywatele nie głosują w ramach protestu? – niestety nikt tego protestu nawet nie zauważy – chciałbym jednak, aby problem nabrał rozgłosu w mediach, aby było inaczej. Prawda jest jednak inna, media koncentrują się tylko na rywalizacji wyborczej, lub tematach… Czytaj więcej »

Tylko warto się
Tylko warto się
7 dni temu
Reply to  Obywatel

zastanowić, co taką determinantą uwzględniającą na nowo zdefiniowanie Demokracji jest. Skolko ugodno? Przecież jakiś reżim prawny winien obowiązywać. Był system prawny, był. Teraz jest chaos. Przyznam, że współczuję powadze Sądu Najwyższego orzekającego, czy wybory były ważne czy nie oraz rozpatrującego skargi wyborcze.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 dni temu

oderwać kodziarzy w Bielsku od koryta

Horacy
Horacy
7 dni temu
Reply to  mieszkaniec

Głupiś. Piszesz bzdury i nie wiesz co.

.
.
7 dni temu
Reply to  Horacy

Ty oczywiście jesteś mądry… Jak Wałęsa…

Obywatel
Obywatel
7 dni temu

Tak źle, tak niedobrze. Nie idziesz na wybory to nie powinieneś się nazywać pełnoprawnym obywatelem. Idziesz, to w większości oddajesz nieprzemyślany głos. Jak można żyć w takim społeczeństwie, które nie ma wiedzy na temat programów wyborczych? Z szacunkiem tutaj do osób, które mają rzeczowy argument za swoim wyborem, a nie w stylu „mniejsze zło”, czy „obalić rządy PiS”. To nie są argumenty, a oddane w takim celu głosy tylko szkodzą Polsce. W tych wyborach dzięki Szymonowi mieliśmy naprawdę wszystkie możliwe programy, więc wstyd mi za tych, którzy nie poszli na wybory. To powinno być karalne! Mój kandydat niestety nie przejdzie… Czytaj więcej »

Kri_
Kri_
7 dni temu
Reply to  Obywatel

Masz 100% racji, głosowanie to było kolejnym partyjnym plebiscytem. Jedyny kandydat (liczący się) poza tego układu został i tak nazwany dzieckiem Sorosa. Nie wiem czy Szymon chce/może przekuć swój sukces na działalność polityczną?

Tadeusz
Tadeusz
7 dni temu
Reply to  Kri_

To będzie zależało od tego co postanowią ojcowie chrzestni i ich capo di tutti capi.A Szymon to może najwyżej łzę uronić krokodylą.

Ha
Ha
7 dni temu
Reply to  Obywatel

Świetny prezydent to nie ten, który ma najlepszy program! Kto pamięta genialny program Tuska jaki wygłosił w expo-se w sejmnie na początku premierowania i co z niego zostało? Cóż po świetnym programie jak się nie ma zaplecza politycznego w parlamencie? Prezydent ma co prawda inicjatywę ustawodawczą ale i tak musi to przejść przez sejm i senat. Bez obrazy, ale Szymek był kandydatem jedynie po to by doprowadzić do drugiej tury.

Obywatel
Obywatel
7 dni temu
Reply to  Ha

Możliwe, że masz rację z programem. Ale są kandydaci, którzy po zwycięstwie jednak go realizują. Kwestia tego co dla danego kandydata jest ważne. Dla jednych własna kariera, kasa, a dla innych dobro kraju. Wydaje mi się, że głównym celem Szymona było zjednoczenie w końcu Polaków. Chciał pokazać, że różnica poglądów nie musi wpływać na rozwój kraju, a dobro Polski stoi ponad podziałami. Wszyscy jesteśmy tacy sami, to jest nasz wspólny kraj. Niestety w moim odczuciu Polacy kochają wojnę wewnętrzną, jakby w przeszłości było nam mało. W szczególności, w najbliższe dwóch tygodniach to dopiero zobaczymy. Jak my możemy zakończyć te wojnę,… Czytaj więcej »

Olo
Olo
6 dni temu
Reply to  Ha

Genialny długopis tylko kasa pustkami świeci

Hermenegilda
Hermenegilda
7 dni temu
Reply to  Obywatel

Chyba nie w tych kategoriach. Teraz mają się wstydzić wyborcy Szymona przed II turą znający dobrze Jego program i mocno przekonani do słuszności? Mają głosować wbrew przekonaniom czy nie pójść do głosowania?

Obywatel
Obywatel
7 dni temu
Reply to  Hermenegilda

W drugiej turze zawsze stanowi to problem, mamy dziewięciu kandydatów, którzy odpadli. Myślę, że uprawnieni Polacy mają obowiązek jednak iść i oddać głos. Osobiście żadnych wyborów nie opuściłem, kandydaci nie zawsze mi odpowiadali, ale głosowałem. To nasz obowiązek. Poza programem, który nie zawsze jest realizowany jak @Ha zaznaczył/a, ważny jest całokształt kandydata. Oczywiście jak to w polityce na każdego zawsze coś można znaleźć, ale próbowałbym się kierować wyborem po zbilansowaniu racjonalnych plusów i minusów. W drugiej turze jest nieuniknione dla wielu głosowanie na mniejsze zło, dla jednych to będzie Duda, dla drugich Trzaskowski, ale idźmy i oddajmy ten głos!