Wydarzenia Cieszyn

Koncert, przemarsz, odznaczenia, pokaz laserów… Goleszów hucznie świętował swoje 800-lecie | WIDEO, ZDJĘCIA

Fot. UG Goleszów

W sobotę, 24 czerwca, w Goleszowie świętowano 800-lecie miejscowości. Z 1223 roku pochodzi bowiem najstarszy znany dokument, w którym pojawia się nazwa Goleszów. Według tych historycznych danych Goleszów jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim.

Jubileuszowe obchody przygotowywane były od dłuższego czasu, dzięki czemu udało się zbudować bogaty i zróżnicowany program wydarzenia, w którym uczestniczyli zarówno mieszkańcy Goleszowa oraz pozostałych miejscowości gminy, jak również liczni goście z okolicznych miejscowości, partnerskich gmin i przedstawiciele władz wojewódzkich i parlamentarzyści.

Uroczystości rozpoczęły się od ekumenicznego nabożeństwa w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Goleszowie, po którym uczestnicy i przedstawiciele szkół, przedszkoli, klubów sportowych i organizacji pozarządowych wyruszyli w towarzystwie orkiestry dętej na plac przy Urzędzie Gminy w Goleszowie. Tam nastąpiło oficjalne powitanie uczestników, wystąpienia gości, wręczenie odznaczeń i podziękowań, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów. W tym miejscu nastąpiło także przekazanie „goleszowskiej kapsuły czasu”, którą z rąk Sylwii Cieślar – wójt gminy Goleszów, odebrali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy. Złożenie kapsuły nastąpiło podczas oficjalnego odsłonięcia kamienia i ławki jubileuszowej za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury.

Po oficjalnej części na scenie wystąpiła gwiazda goleszowskiego jubileuszu, związana z tą gminą, Artis Symphony Orchestra pod batutą Jean-Claude Hauptmanna. Orkiestra wraz z wokalistami dostarczyła odbiorcom niezwykłych wzruszeń i wrażeń dźwiękowych, prezentując słynne motywy muzyki filmowej. Niespodzianką wieczoru był natomiast laserowy pokaz nakreślający historię Goleszowa w odniesieniu do ważnych wydarzeń w kraju oraz multimedialna prezentacja starych fotografii prezentujących miejscowość na przestrzeni lat. Jubileusz zakończyła zabawa taneczna zachęcająca uczestników do wspólnej zabawy niemalże do białego rana.

– Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom Goleszowa, jak również pozostałych miejscowości gminy, za udział w wydarzeniu, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowania jubileuszu pracownikom gminnych jednostek, przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz sponsorom. Jubileusz Goleszowa zainaugurował wydarzenia związane z rocznicami miejscowości, które w tym roku świętują okrągłe urodziny. Już dziś zapraszam zatem wszystkich na jubileusz 500-lecia Bażanowic, który odbędzie się 15 lipca oraz jubileusz 800-lecia Puńcowa zaplanowany na 5 sierpnia – mówi wójt Sylwia Cieślar.

Przyznane odznaczenia i wyróżnienia

Na wniosek wójt Sylwii Cieślar, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: Karol Alkier, Jan Gluza, Jean-Claude Hauptmann i Anna Stanieczek. Zaś wyróżnienia za działalność na rzecz gminy Goleszów odebrali: Karol Alkier, Rudolf Bujok, Andrzej Czermak, Elżbieta Duraj, Grażyna Foltyn-Skutek, Janusz Gabryś, Krzysztof Glajcar, Mariola Lapczyk, Karol Lipowczan, Władysław Lipowczan, Dariusz Orawiec, Tomasz Polak, Sylwia Radulska, Leszek Staś, Jan Sztwiertnia, ks. Piotr Sztwiertnia, Zbigniew Wacławik, ks. Zbigniew Zachorek.

Zdjęcia:
Dorota Krehut-Raszyk

Zdjęcia – UG Goleszów:

google_news