Wydarzenia Żywiec

Ma to być dziejowa inwestycja w Żywcu! Na co pójdzie 15 milionów? ZDJĘCIA

Fot. UM Żywiec

Władze miejskie z Żywca pozyskały ponad 15,3 miliona złotych. Ma to pozwolić na szereg inwestycji i przedsięwzięć, w tym między innymi na powstanie nowej kładki na rzece Sole, która umożliwi bezpośrednie przejście pomiędzy dzielnicami Zabłocie a Sporysz.

Chodzi o projekt „SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja”, który ma kosztować 15 331 864,51 zł i potrwa do końca kwietnia 2024 roku. Kilka dni temu w Urzędzie Miejskim w Żywcu odbyła się specjalna konferencja, która przybliżyła ten projekt.

Samo wdrożenie projektu stanowi dla nas ogromne wyzwanie, ale to ogromna szansa na rozwój. Projekt składa się z szeregu przedsięwzięć. Będzie to dziejowa inwestycja dla Żywca! Dzięki niemu wkrótce powstanie nowa kładka na rzece Sole i będzie można przejść lub przejechać na rowerze bezpośrednio z Zabłocia do dzielnicy Sporysz, w okolice amfiteatru Pod Grojcem. Ponadto powstać mają ścieżki pieszo-rowerowe od kładki na rzece Koszarawie do planowanej kładki na rzece Sole, a następnie do ulicy Tetmajera w kierunku centrum przesiadkowego przy ul. Słonki oraz za boiskiem Górala do kładki na rzece Leśniance. Powstaną też m. in. murale, kwietne łąki, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w postaci naklejek i taśm ostrzegawczych oraz szkolenia zwiększające kompetencje miejskich urzędników. Będą także przygotowane specjalne programy, imprezy integracyjne oraz rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców – wymienia burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Zamontowane zostaną również stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci, powstaną serwisy rowerowe oraz ławki i kosze na śmieci. W wybranych miejscach zamontowane będą kamery monitoringu wizyjnego. Wykonane zostaną też dwa przejścia dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową.

Chcemy również wdrożyć system SMART – trash, który będzie sygnalizował poziom zapełniania kosza na śmieci na terenie miasta – dodaje burmistrz Antoni Szlagor.

Tego samego dnia odbyły się także warsztaty na temat roli mieszkańców w budowaniu inteligentnych miast. Warsztaty poprowadziła Bogna Kietlińska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegółowa lista działań i informacje o programie dostępne są – TUTAJ.

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

Fot. UM Żywiec

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PIT
PIT
1 rok temu

Dwie kładki i ścieżka?? To ma być dziejowa inwestycja??

Meg
Meg
11 miesięcy temu
Reply to  PIT

Dla Żywca tak hehe