Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koniec z jazdą “na zderzaku”

Fot. Pixabay.com

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Oprócz regulacji dotyczących pieszych, którym w określonych sytuacjach zabrania się korzystania między innymi ze smartfonów, wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Jeden z artykułów określa minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku, to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Od początku 2019 roku na śląskich drogach takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 39 wypadków drogowych i 1263 kolizji.

Nowy przepis i jego zastosowanie w praktyce obrazuje poniższy film, przygotowany przez śląską policję.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
20 dni temu

Może być tylko trzeba będzie wozić dodatkowo człowieka który w czasie jazdy będzie mierzył metrem tę połowę odległości z całej prędkości , kto to oceni i jak , najpierw trzeba by było wprowadzić obowiązek wyposażenia w aucie urządzenia do dokonywania takich przeliczeń w czasie jazdy

Anonim
Anonim
24 dni temu

to badziewne województwo to nie Śląsk ,śląska jest w nim około połowy terytorium ,dlaczego piszesz więc o śląskich drogach niedouczona bądź świadoma manipulatorko

Karol kierowca od 25 lat.
Karol kierowca od 25 lat.
24 dni temu

Mnie więcej wku–a przepis że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo miałem przypadek jadę 55-60 km/h wchodzi mi nagle bez patrzenia na przejście jak byłem ok 5-8 m od przejścia lekko go rysłem lusterkiem a on mi laską walnął po tylnej szybie zatrzymałem się i mówię mu człowieku co robisz a on na mnie ty ch–je– a ja mu za to mówię ciebie stary dziadu połamię dostanę 2 lata a ty będziesz dziadem całe życie na wózku wybieraj na drugi raz.

Alex
Alex
24 dni temu

Super sprawa trochę przesada ale 30 m to ok za dużo idiotów siedzi na zderzaku i w razie hamowania jest kupa w szczególnie tir jak się ładuje na ciebie i gniecie do drugiego tira.

Grzegorz
Grzegorz
25 dni temu

70 metrów to 17,5 samochodów chory przepis będzie więcej wypadków.

Pozdrowienia i szerokiej drogi bezpiecznej😉
Pozdrowienia i szerokiej drogi bezpiecznej😉
25 dni temu
Reply to  Grzegorz

Ta chore to jest jak jedziesz na drodze gdzie jest 50km i jedzie ci ktoś na zderzaku i na przejściu dla pieszych pieszy ci włazi a ty za hamujesz gwałtownie anten z tyłu jest ci w bagażniku auta.Albo wyprzedzanie na pasach to jest głupotą. Ja ostanio jechałam na gielde w wapienicy a deb.. wyprzedza. wyprzedza ale to małe piwo stanol na środku skrzyżowania i stoi i blokuje ruch deb poprostu teren zabudowany 50 km a ten z 100 km pędzi a potem hamuje i ruch blokuje takim to prawko zabrać czeba na zawsze