Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koniec z jazdą “na zderzaku”

Fot. Pixabay.com

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Oprócz regulacji dotyczących pieszych, którym w określonych sytuacjach zabrania się korzystania między innymi ze smartfonów, wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Jeden z artykułów określa minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku, to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Od początku 2019 roku na śląskich drogach takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 39 wypadków drogowych i 1263 kolizji.

Nowy przepis i jego zastosowanie w praktyce obrazuje poniższy film, przygotowany przez śląską policję.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
2 lat temu

Może być tylko trzeba będzie wozić dodatkowo człowieka który w czasie jazdy będzie mierzył metrem tę połowę odległości z całej prędkości , kto to oceni i jak , najpierw trzeba by było wprowadzić obowiązek wyposażenia w aucie urządzenia do dokonywania takich przeliczeń w czasie jazdy

Anonim
Anonim
2 lat temu

to badziewne województwo to nie Śląsk ,śląska jest w nim około połowy terytorium ,dlaczego piszesz więc o śląskich drogach niedouczona bądź świadoma manipulatorko

Karol kierowca od 25 lat.
Karol kierowca od 25 lat.
2 lat temu

Mnie więcej wku–a przepis że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo miałem przypadek jadę 55-60 km/h wchodzi mi nagle bez patrzenia na przejście jak byłem ok 5-8 m od przejścia lekko go rysłem lusterkiem a on mi laską walnął po tylnej szybie zatrzymałem się i mówię mu człowieku co robisz a on na mnie ty ch–je– a ja mu za to mówię ciebie stary dziadu połamię dostanę 2 lata a ty będziesz dziadem całe życie na wózku wybieraj na drugi raz.

Alex
Alex
2 lat temu

Super sprawa trochę przesada ale 30 m to ok za dużo idiotów siedzi na zderzaku i w razie hamowania jest kupa w szczególnie tir jak się ładuje na ciebie i gniecie do drugiego tira.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

70 metrów to 17,5 samochodów chory przepis będzie więcej wypadków.

Pozdrowienia i szerokiej drogi bezpiecznej?
Pozdrowienia i szerokiej drogi bezpiecznej?
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Ta chore to jest jak jedziesz na drodze gdzie jest 50km i jedzie ci ktoś na zderzaku i na przejściu dla pieszych pieszy ci włazi a ty za hamujesz gwałtownie anten z tyłu jest ci w bagażniku auta.Albo wyprzedzanie na pasach to jest głupotą. Ja ostanio jechałam na gielde w wapienicy a deb.. wyprzedza. wyprzedza ale to małe piwo stanol na środku skrzyżowania i stoi i blokuje ruch deb poprostu teren zabudowany 50 km a ten z 100 km pędzi a potem hamuje i ruch blokuje takim to prawko zabrać czeba na zawsze