Wydarzenia Cieszyn

Konkurencją była nie tylko wspinaczka po górskich szczytach. To był rajd!

Fot. Zbigniew Huczała

Setne urodziny powstania Głównego Szlaku Beskidzkiego zobowiązują. I tak po raz kolejny amatorzy górskich wędrówek wzięli udział w Górskim Rajdzie Koła PTTK nr 30 “Twardziele”. W trasę udała się blisko setka turystów z Cieszyna i okolic.

– Niedziela przywitała nas wprawdzie chmurami będącymi pozostałością po nocnej burzy, ale podczas trwania rajdu organizatorzy „załatwili” słoneczną pogodę. Na metę rajdu wyznaczono Schronisko PTTK na Przysłopie. Schronisko swą formę architektoniczną zawdzięcza „blokowym” trendom lat 70. XX wieku, za to atmosfera i kuchnia pozwoliły w 2023 roku na zajęcie pierwszego miejsca w internetowym głosowaniu na najlepsze schronisko w kraju. Na metę dotarło 68 osób dorosłych oraz 21 dzieci – relacjonuje Zbigniew Huczała, prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Fot. Zbigniew Huczała

Tradycyjnie impreza miała charakter wielopokoleniowy. Najmłodszy uczestnik rajdu liczył sobie tylko 3,5 roku i częściowo był wspomagany przez tatę z nosiłkami. Najstarsza uczestniczka miała ponad 86 lata i dotarła na metę rajdu o własnych siłach. Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali plakietkę rajdową oraz bloczek na posiłek, a także smaczny bogracz przygotowany przez schroniskową kuchnię. Rajdowi turyści dzielili się wspomnieniami z poprzedniego sezonu oraz planami na rok bieżący.

Fot. Zbigniew Huczała

Jak co roku dziećmi zajęła się wykwalifikowana kadra pedagogów, która nadzorowała wykonywanie wycinanek oraz rysunków. Większe dzieci miały do swojej dyspozycji kolorowe puzzle o różnym stopniu trudności. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikat uczestnictwa w rajdzie oraz nagrody i słodycze.

Fot. Zbigniew Huczała

Na dorosłych uczestników rajdu czekały atrakcyjne konkursy, w których trzy pierwsze miejsca były uhonorowane dyplomami z motywami adekwatnymi do tematu konkursu oraz bardzo atrakcyjnymi nagrodami z turystycznej branży. W tym roku najcelniejsze oko w konkursie strzelania z pistoletu pneumatycznego miał Tomasz Więzik (26pkt. Na 30 możliwych), przed Markiem Schmidtem (21pkt.) i Zbigniewem Zborowskim (21pkt.). Najlepszym cieślą we wbijaniu gwoździ dziurawym młotkiem okazał się Wojciech Korecki (71mm), przed Leszkiem Skudrzykiem (64mm) i Markiem Więzikiem (59mm). Najszybciej puzzle wykonane z mapy Beskidu Śląskiego ułożył Szymon Kondziołka (99s.), przed Zbigniewem Zborowskim (107s.) i Katarzyną Stafińską (155s.). Na jubileuszowym rajdzie nie mogło zabraknąć konkursu wiedzy o regionie oraz GSB. Największą wiedzą wykazała się Henryka Tomaszczyk (21pkt. na 28 możliwych), przed Markiem Schmidtem (20pkt.) oraz Katarzyną Stafińską (13pkt.). W tym konkursie oprócz nagród i dyplomów laureaci otrzymali Przewodnik po Głównym Szlaku Beskidzkim wraz z okolicznościową dedykacją autora – Leszka Piekło. Tradycyjnie ostatnim aktem rajdu była pamiątkowa fotografia uczestników, którzy dotrwali do końca imprezy.

Zadanie “Aktywny wypoczynek górski na Głównym Szlaku Beskidzkim”, współfinansowane ze środków miasta Cieszyna.

google_news