Cieszyn Na sygnale

Stróże prawa ze Strumienia zaskoczyli internetowego oszusta

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

Policjanci z Komisariatu Policji w Strumieniu wykorzystując elementy informatyki śledczej „namierzyli” internetowego oszusta. 26-latek z Jaworza usłyszał łącznie 25 zarzutów. Grozi mu teraz kara nawet do 8 lat więzienia.

Sprawa miała początek w lipcu ubiegłego roku. Wówczas to mundurowi otrzymali zawiadomienie o licznych oszustwach na jednym portali aukcyjnych. – Oszust oferował do sprzedaży różne przedmioty, głównie niskiej wartości, licząc na to, że pokrzywdzeni nie będą zgłaszać tych oszustw policjantom. I tak też się działo – informuje podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Strumieńscy policjanci wszczęli jednak w tej sprawie dochodzenie i przy współpracy pracowników działu bezpieczeństwa tegoż portalu aukcyjnego ustalili personalia sprawcy przestępstw. 26-latek założył konto na inne niż swoje dane i w ciągu dwóch tygodni, od końca maja do 13 czerwca 2023 roku, zdążył oszukać 25 osób na łączną kwotę prawie trzech tysięcy złotych. – Podczas dochodzenia nasi funkcjonariusze wykorzystali elementy informatyki śledczej, zbierali materiał dowodowy oraz dotarli do wszystkich pokrzywdzonych. Zaangażowanie, wnikliwość i odpowiednia taktyka związana z walką z cyberprzestępczością, finalnie doprowadziła ich do miejsca zamieszkania sprawcy tych oszustw, którym okazał się jeden z mieszkańców Jaworza koło Bielska-Białej – relacjonuje podkom. Krzysztof Pawlik.

Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu. Był całkowicie zaskoczony wizytą strumieńskich policjantów, ponieważ sądził, że jego działalność nie zostanie wykryta.

google_news