Cieszyn Na sygnale

Kontrole z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych

Fot. KPP Cieszyn

Poprawa bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego jest głównym celem działań, prowadzonych dzisiaj przez policjantów cieszyńskiej drogówki.

W związku ze wzrostem liczby zdarzeń z udziałem pieszych, policjanci ruchu drogowego cieszyńskiego garnizonu prowadzą dzisiaj działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Od początku roku w wypadkach drogowych na terenie całego województwa śląskiego zginęło już 17 pieszych, z czego dwoje pieszych w powiecie cieszyńskim .

“W trakcie policyjnej akcji mundurowi zwracają szczególną uwagę na niewłaściwe i niebezpieczne zachowania kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla nieodpowiedzialnych kierowców wyprzedzających na przejściu lub omijających pojazd, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Wykroczenia te, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, zagrożone są mandatem w wysokości 1500 złotych i 10 punktami karnymi.” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

Mundurowi apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych wielokrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru. Podczas przechodzenia przez przejście należ zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a wtargnięcie przed nadjeżdżający pojazd jest wykroczeniem.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
10 miesięcy temu

@All
     Zapraszam wszystkich sygnalistów do wykazania się na stronie:  /in.1920.sms//:https. Oczywiście adres ten wpisujemy odwrotnie. Czyli najpierw htt potem dwukropek i.t.d.
Pomóż hakerom i zawalcz z kremlowską propagandą, uświadamiając Rosjan. Oto nowa inicjatywa cyberpartyzantów z ekipy Squad303.
Informacje można znaleźć.

Iza
Iza
10 miesięcy temu

Niemożliwe aby wprowadzony przepis obowiązku zatrzymania się kierowcy przed przejściem dla pieszych, wysokie kary mandatów, w tym za przekroczenie prędkości – nie zmniejszyły ilości wypadków. Jak to jest porównawczo?

Bolek
Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  Iza

Inni dają radę tylko u nas ,,najważniejszy”jest dalej kierujacy autem.Bo się ,,spieszy” lub ,,zaspał” biedoki.