Na sygnale Wadowice

Kontrolowali z ziemi i powietrza – ZDJĘCIA

Fot. KPP w Wadowicach

Za nami świąteczny weekend, któremu towarzyszyła piękna pogoda. Mieszkańcy powiatu wadowickiego wzięli sobie do serca ciągłe apele policjantów i w większości pozostali w swoich domach. Jednak nie wszyscy.

Każdego dnia policjanci wspierani przez inne służby informowali mieszkańców o konieczności odpowiedniego zachowania się w związku z panującą epidemią koronawirusa. – Większa liczba policyjnych radiowozów na ulicach, patrole piesze czy komunikaty informujące o nowych obostrzeniach, przekazywane za pomocą urządzeń nagłaśniających, to wszystko działania wykonywane  w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – mówi rzeczniczka wadowickiej policji Agnieszka Petek.

W okresie świątecznym policjanci patrolowali teren powiatu przy użyciu policyjnych dronów. Dzięki nim monitorowali parki, osiedla mieszkaniowe i rozległe tereny pod kątem grupowania się osób. W  sumie w miniony weekend  mundurowi ujawnili sześć przypadków, w których mieszkańcy nie stosowali się do zakazu przemieszczania i grupowania się. Wśród nich byli  andrychowianie.  Dwóch mężczyzn złamało zakaz przebywania na terenie parku miejskiego. W Wadowicach trzy osoby złamały zakaz gromadzenia się. Wobec tych osób policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie i powiadomili miejscowy sanepid.

Poza tymi wyjątkami mieszkańcy dbali o swoje bezpieczeństwo. Należy dodać, że walka z koronawirusem nie dotyczy tylko medyków, policjantów czy innych służb, ale nas wszystkich.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia uległy zaostrzeniu ograniczenia dotyczące m.in. przemieszczania się osób i możliwości korzystania z przestrzeni publicznej. Np. każda osoba, która nie ukończyła 18-go roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Parki, bulwary czy plaże są zamknięte, a minimalna odległość między pieszymi to 2 metry, z wyłączeniem rodziców z dziećmi wymagającymi opieki do 13 roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub nie mogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunów. Można jeździć do i z pracy, pójść na zakupy czy do lekarza. Natomiast nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Ograniczenia dotyczą także zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich, zawieszenia rehabilitacji, automatycznej kwarantanny dla bliskich osób w kwarantannie oraz nowe obowiązki dla wszystkich sklepów – ograniczenia te obowiązują do 19 kwietnia.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments