Wydarzenia Żywiec

Korbielów: Zbudujmy zbiornik

Władze gminy Jeleśnia chcą wybudować w Korbielowie zbiornik retencyjny. Zdaniem samorządowców, pozwoliłoby to na długie lata rozwiązać problemy z dostawą wody pitnej dla mieszkańców. Jednak z drugiej strony nie ma posiedzenia komisji i sesji Rady Gminy, aby wójt Anna Wasilewska nie mówiła o dramatycznej sytuacji finansowej gminy i jej ogromnym zadłużeniu…

Niedawno wójt poinformowała, że prowadzi rozmowy z hydrologami na temat budowy zbiornika retencyjnego w Korbielowie.

Taki zbiornik przygotowywany jest w Świnnej, a wybudować go mają Wody Polskie. W naszym przypadku dowiedziałam się, że gmina musiałaby sama sfinansować taką inwestycję. Według wstępnego rozeznania, taki zbiornik retencyjny w Korbielowie mógłby powstać przy granicy ze Słowacją. To ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie – podkreśla wójt Anna Wasilewska.

Szacuje się, że inwestycja kosztowałaby ponad 20 mln zł. Wójt przyznaje, że gmina nie ma takich pieniędzy, ale chce poszukiwać dofinansowania.

Widziałem wstępną wizualizację zbiornika. Jego żywotność szacowana jest na około 40 lat. Uważam, że trzeba szukać na to pieniędzy, bo załatwiłoby to sprawę wody dla ludzi na wiele lat – zaznacza przewodniczący Rady Gminy Jerzy Feliks.

Jego zdaniem, gdyby przeprowadzić reformę oświaty w gminie, mogłoby się znaleźć 7 mln zł oszczędności w budżecie. Część można by przeznaczyć na zbiornik, a resztę pozyskać z dotacji.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Imię*
Imię*
7 miesięcy temu

Nooo Jasne niech wybudują po kosztach na lewo kolejną zaporę w górach 😀 Może władze Wilkowic oddadzą swoją za małą opłatą i planami ewakuacji gratis 😉 Tak, tą zaporę na Wilkówce która mogła się zawalić przy napełnieniu zbiornika… Te wszystkie gminy i wioski mają problem postawić kilka koszy na śmieci czy latarni ulicznych a chcą się brać za obiekty hydrotechniczne o których nie mają bladego pojęcia…

Kri_
Kri_
7 miesięcy temu

Ale gmina Jeleśnia już zarabia na zbiornik – wszak kasuje narciarzy za parking pod Pilskiem po 20 zeta.

polon
polon
7 miesięcy temu

Właśnie , trzeba najpierw zarobić na turystach a potem wydawać.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Nie jest to mrzonka brania na siebie tylko odpowiedzialności przez gminę? Po co Wody Polskie?

Władysław
Władysław
7 miesięcy temu

Zróbcie wreszcie krzesła i będzie kasa