Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koronawirus za Olzą: Stan wyjątkowy przedłużony o kolejny miesiąc. Całe Czechy w twardym lockdownie

Fot. canva.com

O następne 30 dni przedłużony został stan wyjątkowy w Republice Czeskiej w związku z epidemią koronawirusa. Obowiązuje do 22 stycznia. Jednocześnie wprowadzono najwyższy piąty stopień przeciwepidemicznego systemu PES. Obostrzenia weszły w życie w poświąteczną niedzielę, 27 grudnia.

I tak w całym kraju jest zakaz zgromadzeń więcej niż dwóch osób, wewnątrz budynków i na zewnątrz (dotąd było 6). Sytuacja nie dotyczy ślubów, pogrzebów i nabożeństw, w których może uczestniczyć do 15 osób. Zakaz wychodzenia z domu nocną porą wydłużony o dwie godziny (21.00 – 6.00). Wychodzenie ogólnie za dnia dotyczy tylko pracy, zrobienia podstawowych zakupów, niezbędna wizyta w urzędzie lub u lekarza, skierowanie na covidovy test oraz pójścia z psem na spacer. Indywidualny spacer można odbyć samemu lub tylko z jedna osobą towarzyszącą.

Zamknięte zostały muzea i galerie, ogrody zoologiczne, zabytki, wystawy, targi, kasyna i salony gier, oraz baseny, centra fitness i wellness (z wyjątkiem świadczących usługi dla służby zdrowia lub profesjonalnych sportowców. Nie działają stacje narciarskie, zamknięte są hotele i ośrodki wczasowe. Jedynie zawodowi sportowcy mogą zbiorowo trenować i brać udział w zawodach. Uprawianie sportu amatorskiego możliwe jest na świeżym powietrzu, maksymalnie we dwie osoby.

​Nieczynne są restauracje i bary, a jedzenie i napoje dostępne są wyłącznie na wynos albo z  dowozem do domu. Dalej obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w tzw. przestrzeni publicznej.

W bibliotekach zamówione książki mogą być wydawane i przyjmowane przez okienko. Teatry, kina czy sale koncertowe pozostają zamknięte dla widzów, podobnie jak stadiony i hale sportowe. Publiczne wydarzenia kulturalne są zakazane.

W handlu hipermarkety mogą być otwarte, jednak wolno tam sprzedawać tylko produkty spożywcze, higieny osobistej i artykuły chemii domowej. Mogą funkcjonować sklepy osiedlowe, apteki i drogerie, placówki pocztowe.

Przyjazd obcokrajowców możliwy jest wyłącznie z ważnych, potwierdzonych powodów służbowych, rodzinnych czy zdrowotnych. O robieniu zakupów czy wycieczkach za Olzę trzeba obecnie zapomnieć. Policja prowadzi wyrywkowe kontrole na drogach, a osobne patrole można spotkać zaraz za przejściem granicznym w Cieszynie Boguszowicach.

 

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
2 miesięcy temu

U nas wszelkie obostrzenia uznawane są za nieudolności aktualnej władzy natomiast w Czechach władza jest proeuropejska i postępowania a blokada jest większa. Czy u nas mieszkają sami nawiedzeni ????

edward pilich
edward pilich
2 miesięcy temu
Reply to  Arek

My nie jesteśmy Czechami Czesi nie mają tak durnej władzy i kościół nie wpiernicza się do rządzenia

Rajmund
Rajmund
2 miesięcy temu
Reply to  edward pilich

Tylko że w pl nie ma stanu wyjątkowego. M. in. dzięki temu udało się wybrać Prezydenta a przedsiebiorcom nie trzeba będzie płacić odszkodowań. Czyli Polak potrafi.

Wykop
Wykop
2 miesięcy temu
Reply to  Rajmund

Dlaczego z moich podatków odszkodowania

Wykop
Wykop
2 miesięcy temu
Reply to  edward pilich

Gościu piszesz o czymś o czym nie wiesz.Mniej jadu więcej rozumu w Nowym Roku

YOU
YOU
2 miesięcy temu
Reply to  edward pilich

Arek pisał o nawiedzonych i już się jeden znalazł. Bredzisz bez ładu i składu. Co mają wspólnego obostrzenia z Kościołem? Nasza władza zła bo są obostrzenia,a czeska dobra bo są większe obostrzenia…. A ty walczysz, żeby obostrzeń nie było… Taka logika pajacu co wszystko Ci przeszkadza bo jesteś fanatykiem opozycyjnym.

Ciekawy
Ciekawy
2 miesięcy temu
Reply to  edward pilich

Do edwardpilch@ To dlaczego Czesi mają tak dużo zachorowań, że musieli wprowadzić takie obostrzenia?. Z Twej wypowiedzi wynika, że powodem jest mądry rząd i świeckie państwo. Kuriozalne!

obiektywny
obiektywny
2 miesięcy temu

Kompletny idiotyzm. Byłem dumny z Czechów ze względu na zachowanie przez wakacje (o wiele łagodniejsze obostrzenia niż w Polsce) tymczasem kompletnie upadli na głowę i dali się zmanipulować zapewne innym Europejskim krajom, instytucjom.

Koronaściema widać w dużym natarciu. Straty moralne, gospodarcze ze względu na trochę mocniejszą grypę będą kolosalne.. Pomyślcie ile innych chorób zrodzi się z powodu tej ściemy. Ludzie w ogóle się nie ruszają, nie uprawiają sportów, za kilka lat będziemy mieli pokolenie grubasów z wiecznym nadciśnieniem i cukrzycą.

SCI
SCI
2 miesięcy temu
Reply to  obiektywny

Przecież Czesi mieli praktycznie cały czas większe obostrzenia niż my, więc nie widzę żadnego powodu do dumy.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  obiektywny

Bardzo dalekie od obiektywności

Wykop
Wykop
2 miesięcy temu
Reply to  obiektywny

Najgorsze jak się sra do własnego gniazda .Wakacje mecz hokeja Ocelari 500 osób na trybunach co drugie miejsce zajęte co drugi rząd wolny odstepy miedzy sektorami cały czas w maseczkach ,300 m dalej tesco ludzi tlum bez maseczek .Skoro specjaliści nie umieją wytłumaczyć niedowiarkom że to nie zwykła grypa to cóż jak się nie sparzą nie uwierzą.