Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koronawirus zabrał życie 56-letniemu mieszkańcowi powiatu oświęcimskiego

Dziś biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie poinformowało, że wśród zmarłych z powodu koronawirusa jest 56-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego.

Gdy w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa jako jedni z pierwszych informowaliśmy, że media mają ograniczony dostęp do informacji o stanie epidemiologicznym w Małopolsce. Przekazywaliśmy, że powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne miały zakaz udzielania informacji, a wojewódzka odsyłała do rzecznika prasowego wojewody. W tej sytuacji dzisiejszy komunikat tego biura jest co najmniej dziwny.

– Zaznaczamy jednak, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie był i nie jest gospodarzem związanych z nimi danych. Byliśmy wyłącznie pośrednikiem i dane te otrzymywaliśmy całkowicie wtórnie i uzupełniająco. Zależało nam jednak na tym, by prezentować je szerzej opinii publicznej, choć niejednokrotne drobiazgowe pytania kierowane do urzędników pracujących w Urzędzie Wojewódzkim o każde zakażenie zwyczajnie nas przerastały. Nie są to bowiem nasze kompetencje – podała Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody. Dodała, że nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego COVID-19. Wspomniała,  że żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. – Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu – informuje.

Jeszcze mniej wiarygodnie brzmią słowa, że podawane informacje są podawane ustalonego harmonogramu informowania przyjętego przez Inspekcję Sanitarną. -Niejednokrotnie zdarzało się, że informacje o kolejnym zakażeniu otrzymywali Państwo dużo wcześniej np. ze szpitala. My tę informację upublicznialiśmy wtedy, gdy została ona przekazana z poziomu powiatu do WSSE i ujęta w zbiorczym raporcie. Takie informowanie o grupie przypadków jest zresztą zupełnie naturalne w aktualnej sytuacji, gdy w ciągu dnia mamy co najmniej kilkanaście przypadków, a nieuchronnie w najbliższym czasie będzie ich więcej – przekazała.

Do dziś w Małopolsce zakażonych koronawirusem zostało 235 osób.  Wśród nich jest pięć osób, które zmarły. Choroba pozbawiła między innymi życia 56-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, który przebywał  w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
inżynier
inżynier
9 miesięcy temu

Gościa nie zabił “koronavirus” tylko nieudolność pisowskiego reżimu!! Na policyjną pałę jest a na testy nie ma?!?

444
444
9 miesięcy temu
Reply to  inżynier

Nasz @ inżynier cierpi na manię prześladowczą . To sie leczy. Bez testów.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

Komunikaty o ilości zachorowań zajmują gros miejsca na łamach beskidzka24. Jeśli są trudności ze zdobywaniem, ich niepewność no to może niech beskidzka 24 nie bierze odpowiedzialności za informowanie w tym zakresie. A jak widać jest sporo pytań, uwag co do tych informacji a najbardziej aby informować lokalnie z dokładnością do wsi, osiedla. Wreszcie portal lokalny podzielono na regiony w nagłówku.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

Akapit na końcu jest wiarygodny czy nie w związku z wstępem? Nie są to problemy do rozwiązania (jeśli się da) między dziennikarzami a urzędami?