Porady i inspiracje

Korzyści z czytania książek

Czytanie książek ma wiele zalet. Jedną z ważnych korzyści z czytania książek jest bogatsze słownictwo. Im więcej czytamy, tym bardziej poszerzamy swoje słownictwo, zwłaszcza gdy sięgamy po książki z różnych gatunków. Nie tylko ładniej się wysławiamy, ale łatwiej też przelewamy myśli na papier.

Czytając książki kupione np. w bee.pl zdobywamy wiedzę o świecie. Powieści często inspirowane są historią, legendami. Akcja książek dzieje się w różnych czasach, w książkach natrafiamy na opisy różnorodnych miejsc, prezentowane są różne wątki, zachowania.

W czasie lektury mamy dostęp do mnóstwa informacji. Wiedza czerpana z książek przekłada się na większe poczucie własnej wartości, podwyższa samoocenę.

Książka to doskonały sposób na relaks. Koncentrując się na tym, co dzieje się w książce, odrywamy się na chwilę od własnych problemów, obowiązków. Przenosimy się w inny świat, przeżywamy losy bohaterów. Czytanie to sposób na zabicie nudy i przełamanie codziennej monotonii życia.

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Aby zachęcić dzieci do czytania książek, trzeba dawać im dobry przykład. Dzieci widzące czytających rodziców o wiele chętniej sięgają po książki. Nie należy zmuszać dziecka do czytania, ale pokazywać, ile wiedzy i emocji dostarcza czytanie.

Wybierając książki dla dzieci starajmy się utrafić w ich gust. Nie wybierajmy przypadkowych książek, ale takie, których treść odpowiada zainteresowaniom naszej pociechy. Nie wciskajmy też dzieciom pozycji, które chętnie czytaliśmy w dzieciństwie. Nasze dziecko może mieć inne upodobania. Można delikatnie podpowiedzieć dziecku, że to ciekawa książka, ale wyboru niech dokona samo.

Dla najmłodszych dzieci wybierajmy książki obrazkowe. W ten sposób wprowadzimy dziecko w  świat książek. Pokazując dziecku obrazki należy opowiadać o tym, co przedstawiają. Czytając książki dzieciom starajmy się czytać ciekawie. Zmieniajmy intonację głosu, czytajmy głośno i wyraźnie.

Jeżeli dziecko czyta już samodzielnie, warto rozmawiać z nim o przeczytanych książkach, pozwolić na komentarze i wyciąganie wniosków. Należy zadbać o dobre warunki do czytania – o dobre oświetlenie, o wygodny fotel.

Niekiedy niechęć do czytania książek wiąże się z problemami z umiejętnością czytania. Jeżeli dziecko czyta wolno, składa litery, myli niektóre litery, czytanie książek jest dla niego trudne. Warto wtedy porozmawiać z nauczycielem, czasami niezbędna jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

google_news