Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kratka wentylacyjna jako stylowa ozdoba kominka

Kominki mogą stanowić ważny element aranżacyjny wnętrza, a ich design można dodatkowo urozmaicić, dobierając ozdobną kratkę wentylacyjną. Jest ona niezbędna, aby kominek pracował bez przeszkód. Stylowa kratka wentylacyjna to jeden z trendów modnych aranżacji wnętrz.

Kratka wentylacyjna – jaką funkcję pełni?

Zadaniem kratki jest doprowadzanie powietrza do wkładu kominkowego, gdzie jest ono ogrzewane. Dodatkowo reguluje temperaturę wkładu kominka, czyli pełni też funkcję zabezpieczającą go przed ewentualnym przegrzaniem i chroniącą całą instalację kominkową.

Kratka kominkowa ma też niebagatelne znaczenie w systemie dystrybucji gorącego powietrza (tzw. DGP) w całym domu. Dzięki sieci kanałów i odpowiednim kratkom będzie ono docierało i skutecznie ogrzewało każde pomieszczenie. Ich rolą jest też osłanianie i ochrona przewodów, którymi ogrzane powietrze dostaje się do poszczególnych pomieszczeń.

Rola dekoracyjna kratek wentylacyjnych

Kratka wentylacyjna osłania wyloty ciepłego powietrza i sprawnie reguluje jego ilość, ale od niedawna równie ważna jest też jej rola estetyczna. Odpowiednio dobrana do charakteru wnętrza kratka będzie też ważną ozdobą. Na rynku nie brakuje ładnych i stylowych modeli – warto poznać najpopularniejsze z nich.

Najpopularniejsze rodzaje kratek

Wyróżnia się m.in. kratki wlotowe w dolnej i górnej części kominka, dekompresyjne, Luft oraz Tunel. Tradycyjna kratka wentylacyjna może mieć klasyczny lub unikalny design, być wykonana ze stali, malowana lub szlifowana, okrągła, z żaluzją, siatką, gładkie, z kryształkami lub ze wzorami itd.

W kratce Luft znajduje się praktyczna tylna ścianka zasłaniająca wnętrze obudowy kominka. Zwykle sprawdzi się ona w nowoczesnych wnętrzach, np. przy izolacji wykonanej z wełny mineralnej.  Kratka Luft ukryje ekran z folii aluminiowej.

Intrygujący design w modzie

Spośród wielu modeli można znaleźć kratkę o minimalistycznym wzorze, nowoczesnym, eleganckim itp., czyli odpowiednią do danego wnętrza. Wybrani producenci mają w ofercie także kratki o wyjątkowym designie, często zaskakującym i niepowtarzalnym, a także możliwość stworzenia modelu na zamówienie.

Za intrygujący przykład może posłużyć m.in. elegancka kratka wentylacyjna z kryształkami Swarovskiego (występuje w różnych kolorach) – idealna do wnętrz w stylu glamour, o geometrycznych wzorach – odpowiednia do loftów, z klasycznymi motywami do nowoczesnych salonów itd.

Dopasowanie kratki do stylu danego wnętrza nie jest obecnie problematyczne. Klasyczne, minimalistyczne, modernistyczne czy eleganckie kominki można ozdobić kratką w podobnym stylu.

Zobacz więcej propozycji na stronie: https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o