Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kręcą kilometry w trosce o czyste powietrze!

Już po raz piąty Galeria SFERA oraz Fundacja Ekologiczna ARKA zapraszają do wzięcia udziału w charytatywnej akcji „Rower pomaga”. Mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli połączyć dbanie o własne zdrowie i kondycję fizyczną ze wsparciem dzieci z domów dziecka. Sportowe wyzwanie wystartowało 16 sierpnia i potrwa dwa miesiące.

„Rower Pomaga z Galerią SFERA” to wydarzenie, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. – W poprzednim roku w ramach akcji przejechaliśmy ponad milion kilometrów, co przełożyło się na ograniczenie emisji CO2 o 271t 394 kg oraz zakup 10 rowerów dla domów dziecka oraz świetlic środowiskowych – mówi Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji ARKA.

Jak wynika z danych WHO, aż 90 proc. czasu spędzamy wewnątrz budynków, gdzie smog przedostaje się w 50 procentach. Dlatego w tym roku organizatorzy wydarzenia zdecydowali, że jeszcze większy nacisk położony zostanie na kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza i zamiast zakupionych rowerów, wybrany dom dziecka otrzyma zaaranżowaną przestrzeń do nauki pełną roślin i czystego powietrza.

Jak liczą kilometry?

Akcja ma na celu promocję zdrowego trybu życia, które przekłada się na poprawę ochrony środowiska. Przejechane kilometry przez uczestników akcji zostają zsumowane, wobec czego im więcej kilometrów będzie na wirtualnym liczniku, tym bardziej będziemy mogli pomóc.

Jak wziąć udział w akcji? Zadanie jest bardzo proste. Przed każdą wycieczką rowerową należy włączyć aplikacje STRAVA. Tam wybieramy wyzwanie „Rower Pomaga z Galerią SFERA”, który zliczy przejechane przez nas kilometry.

Tutaj znajduje się link do wyzwania: https://www.strava.com/clubs/sfera

Można również dopisywać się na stronie www.rowerpomaga.pl zaznaczając akcję „Rower Pomaga z Galerią SFERA 2021”. Na stronie wydarzenia istnieje również możliwość sprawdzenia, o ile ograniczyliśmy emisję CO2, pokonując trasę rowerem, a nie samochodem.

Wspólnie dla czystego powietrza

– Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj kwestie związane z ochroną środowiska, to odpowiedzialność każdego z nas. Od lat wspólnie z Fundacją ARKA zwracamy uwagę na ten problem. Nasze inicjatywy takie jak m.in. stacja rowerów miejskich, stacja ładowania pojazdów elektrycznych czy partnerstwo w niedawnej akcji „Łapmy wodę” sprawiają, że aktywnie walczymy o lepsze powietrze w mieście. Zauważyliśmy również, jak dużym powodzeniem cieszy się nasza „Tlenodajnia”, w której nasi klienci mogą pracować w sąsiedztwie roślin i przy czystym powietrzu. Chcemy również, aby podopieczni domów dziecka mieli swoje miejsce, w którym chętnie będą mogli spędzać czas przy zabawie czy nauce – mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Bielsko-Biała według rankingu szwajcarskiej firmy IQ Air jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie zajmując 38. pozycję, dlatego tak istotne staje się zwrócenie uwagi na kwestię związane z tym zagadnieniem.

– Poprzez tegoroczną edycję akcji i bazując na jej niesłabnącym zainteresowaniu, chcemy pokazać, że małymi krokami jesteśmy w stanie zmieniać otoczenie, w którym żyjemy. Dlatego zachęcamy do tego, aby wspólnie zamiast samochodu wybrać rower, wymieniać stare piece oraz kotły, zadbać o przestrzeń, w której uczymy się i pracujemy – dodaje Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Arka.

Akcja rozpoczęła się 16 sierpnia i potrwa do 17 października. „Rower pomaga” to największa akcja społeczno-rowerowa w Polsce. W 2018 r. inicjatywa otrzymała nagrodę Travelery, zajmując tym samym pierwsze miejsce w 12. edycji plebiscytu National Geographic w kategorii Społeczna inicjatywa roku.

Ekosolar2_desktop
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments