Porady i inspiracje

Powrót do szkoły 2021. Obalamy mity na temat ubezpieczenia szkolnego

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Markety wypełniły się produktami niezbędnymi do nauki i dziećmi poszukującymi idealnej wyprawki. Przed rodzicami, jak co roku, stoi wyzwanie – decyzja o ubezpieczeniu dziecka. Aby ułatwić jej podjęcie, postanowiliśmy rozprawić się z powszechnymi mitami dotyczącymi ubezpieczenia szkolnego.

Mit nr 1: Ubezpieczenie szkolne działa tylko podczas przebywania w szkole.

W rzeczywistości ubezpieczenie NNW chroni dzieci przez całą dobę. Niezależnie, gdzie się znajdują i co robią. Co więcej, polisa chroni je przez 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że na wypłatę świadczeń można liczyć także po zakończeniu roku szkolnego. Również, jeśli do nieszczęśliwego wypadku doszło w czasie wakacji zagranicznych.

Warto też mieć na uwadze, że wbrew pozorom ubezpieczenie szkolne można zakupić na długo przed rozpoczęciem nauki dziecka. Działa ono na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie NNW dla dorosłych. Z tego powodu jest kierowane także do rodziców noworodków i przedszkolaków.

Mit nr 2: Ubezpieczenie szkolne można kupić tylko za pośrednictwem szkoły.

To jedno z najczęstszych przekonań rodziców dotyczących NNW szkolnego. Jest ono jednak błędne. Każdy opiekun może samodzielnie podjąć decyzję, z oferty którego ubezpieczyciela skorzysta. Oferta ubezpieczenia w szkole, gdy zagłębimy się w zakres ochrony w ramach polisy, może nie sprostać naszym oczekiwaniom. Zwykle też nie mamy wpływu na ofertę ubezpieczenia, która jest oferowana w szkole. Wszelkie decyzje zapadają niezależnie od nas, a my jako rodzice dostajemy gotową, sztywną ofertę. Dlatego warto zapoznać się z zakresem oferowanej polisy. W ten sposób będziemy spokojni o nasze dziecko i ochronimy nasz portfel przed wydatkiem, który nie będzie nas satysfakcjonował. Dlatego warto na własną rękę znaleźć odpowiadające nam ubezpieczenie szkolne. Można zrobić to bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem stron internetowych, np. tej: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/nnw-szkolne/.

Mit nr 3: Ubezpieczenie szkolne można kupić tylko na początku roku szkolnego.

NNW dziecka można nabyć przez cały rok. Nie trzeba decydować się na nie we wrześniu. Nawet jeśli szkoła zachęca do tego, by zrobić to właśnie w tym momencie. Pamiętajmy, że chociaż ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, to może okazać się bardzo ważne w sytuacji, gdy nasze dziecko będzie potrzebować specjalistycznej pomocy, np. psychologa. Nie zawsze nas na nią stać, dlatego zakup ubezpieczenia nie powinien być wymuszony presją czasu. Lepiej na spokojnie zapoznać się z ofertą ubezpieczenia NNW szkolnego.

Dobrym pomysłem może być też zakup ubezpieczenia w czasie wakacji, np. gdy dziecko ma spędzić je na obozie lub kolonii. O tym, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, przeczytasz w tym artykule: https://www.compensa.pl/blog/76/dziecko-na-obozie-czy-warto-wykupic-ubezpieczenie-nnw-dla-dziecka.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że w przypadku wycieczek szkolnych, zielonych szkół, biwaków i tym podobnych wyjazdów, ubezpieczenie dziecka jest obowiązkowe. Mimo to również wtedy możemy samodzielnie wybrać odpowiadającą nam polisę. Zyskamy wtedy pewność, że dziecko jest chronione w każdej sytuacji. Tak jak w przypadku ubezpieczenia proponowanego w szkole, oferta organizatora wycieczki może być bardzo ograniczona. Warto mieć to na uwadze i wybrać polisę rozsądnie.

Co naprawdę daje ubezpieczenie szkolne?

Obaliliśmy już mity dotyczące NNW dla dziecka. Odpowiedzmy teraz, jakie świadczenia oferuje taka polisa? Przede wszystkim jest ona zabezpieczeniem finansowym w sytuacji utraty zdrowia. Compensa zapewnia m.in.:

  • zwrot kosztów pomocy psychologicznej po nieszczęśliwym wypadku,
  • zwrot kosztów pobierania korepetycji, gdy dziecko w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie może chodzić do szkoły,
  • świadczenie w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, pogryzienia przez psa lub kota, ukąszenia przez żmiję lub użądlenia kleszcza,
  • pomoc w przypadku uprowadzenia bądź zaginięcia dziecka,
  • świadczenie w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, pogryzienia przez psa lub kota, ukąszenia przez żmiję lub użądlenia kleszcza,
  • jednorazowe świadczenie z tytułu wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w przypadku, gdy nie został stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu.

Początek roku szkolnego to stresujący czas nie tylko dla dzieci, ale też dla ich opiekunów. Warto zadbać o spokój ducha i odpowiednio ubezpieczyć pociechę. W ten sposób unikniemy nie tylko kosztownych konsekwencji wypadków, na które nie mamy wpływu, ale i niepotrzebnych nerwów.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments