Nieprzypisany

Kremacja Wadowice – Jak przebiega? Gdzie wykonać?

Chociaż częściej wybieraną formą pochówku w naszym kraju jest pogrzeb tradycyjny, ze złożeniem ciała zmarłej osoby w grobie, to jednak coraz bardziej na popularności zyskuje kremacja zwłok. Ta forma pochówku, ze złożeniem urny z prochami w poszanowaniu osoby zmarłej, nie umniejsza doniosłości i powadze uroczystości pogrzebowej. Jak jednak wygląda organizacja i przebieg pochówku z zastosowaniem kremacji zwłok?

Więcej: https://www.zadora-wadowice.pl/kremacja.html

 

Do pochówku osoby zmarłej z zastosowaniem kremacji zwłok część osób podchodzi z dystansem. Jednak ta forma pochówku, czyli złożenie urny z prochami zmarłej osoby w tradycyjnym grobie, w grobie o zmniejszonej wersji lub do eleganckiego kolumbarium, zyskuje coraz więcej zwolenników. Kremacja Wadowice przeprowadzana jest z absolutnym poszanowaniem osoby zmarłej, a uroczystość pogrzebowa z prochami osoby zmarłej w szczelnie zamkniętej urnie jest równie doniosła, co pogrzeb tradycyjny.

Który zakład pogrzebowy świadczy usługi kremacja Wadowice?

Na terenie Wadowic działa kilka firm pogrzebowych, jednak firma ZADORA – Zakład Pogrzebowy Wadowice od wielu lat organizuje uroczystości pogrzebowe połączone z kremacją ciała zmarłej osoby. Zakład Pogrzebowy ZADORA posiada wieloletnie doświadczenie oraz szerokie zaplecze techniczne. Wybierając właśnie ten zakład masz pewność, że kremacja bliskiej zmarłej osoby przebiegnie w sposób należyty, z poszanowaniem osoby zmarłej, a uroczystości pożegnania osoby zmarłej zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem sugestii i wskazówek pogrążonej w żałobie rodziny.

Przygotowanie ciała zmarłej osoby do kremacji

Przed przystąpieniem do kremacji zwłok muszą zostać dopełnione wszelkie formalności. Przede wszystkim rodzina zmarłego lub osoba odpowiedzialna za zorganizowanie pogrzebu musi odebrać od lekarza kartę zgonu, z którą udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam otrzyma akt zgonu. Z tym dokumentem należy udać się do wybranego zakładu pogrzebowego, który należy poinformować o podjętej decyzji dotyczącej przeprowadzenia kremacji ciała osoby zmarłej. Natomiast gdy kremacja Wadowice dotyczy szczątków po ekshumacji, do zakładu pogrzebowego należy doręczyć również decyzję uzyskaną od Sanepidu. W zakładzie pogrzebowym należy również podpisać stosowne zezwolenie na wykonanie kremacji zwłok.

Firma pogrzebowa udziela pomocy w załatwianiu formalności na kremacje Wadowice. Udziela wsparcia w organizacji, zajmuje się transportem ciała na miejsce oraz odbiorem urny z prochami.

Podczas przygotowania ciało osoby zmarłej zostaje złożone w specjalnej trumnie. W procesie kremacji stosuje się trumny ekologiczne, wykonane z drewna, prasowanej tektury bądź z wikliny. Trumny nie są lakierowane, jak również nie przyozdabia się ich elementami metalowymi lub plastikowymi. Tak więc kremacje Wadowice nie pozostawiają żadnych metalowych elementów, czy też zanieczyszczeń związanych ze spalaniem sztucznych tworzyw.

Jak przebiega kremacja osoby zmarłej?

Nowoczesna kremacja zwłok przeprowadzana jest w niezwykle profesjonalny sposób, z poszanowaniem godności osoby zmarłej. Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów oraz przeprowadzeniu określonych czynności przygotowawczych ciała osoby zmarłej oraz jej identyfikacji, następuje proces kremacji zwłok.

Organizując kremacje Wadowice rodzina zmarłego lub osoby odpowiedzialne za pochówek mogą, jeśli wyrażą takie życzenie, uczestniczyć w tym procesie, obserwując przebieg umieszczenia trumny z ciałem zmarłej osoby do specjalnego pieca, w przygotowanym do tego pomieszczeniu.

Niektóre krematoria umożliwiają wynajęcie kaplicy, w której przed kremacją jest możliwość odprawienia Mszy św. i pożegnanie przez członków rodziny bliskiej zmarłej osoby przed procesem kremacji.

Podczas kremacji ciało zmarłego poddawane jest wysokiej temperaturze, do 1200 stopni Celsjusza. Przyjęty czas spopielenia zwłok w specjalnym piecu wynosi około jednej godziny. Po zakończeniu procesu prochy zmarłego wyjmowane są z pieca, są chłodzone, a następnie w specjalnym zamkniętym worku foliowym trafiają do wybranej przez rodzinę urny. Urna z prochami jest szczelnie zamykania, więc po jej zamknięciu nie ma już możliwości jej otwarcia.

Cały proces kremacja Wadowice zamyka wystawienie przez krematorium świadectwa kremacji, które należy doręczyć na miejsce pochówku, czy też przekazać wraz z urną rodzinie lub pracownikowi zakładu pogrzebowego.

Co należy zrobić z prochami osoby zmarłej?

Przepisy prawne zabraniają przetrzymywania urny z prochami osoby zmarłej w domu. Nie wolno też zorganizować pochówku osoby zmarłej, również urny z prochami, na prywatnej działce, ani też prochów zmarłego nie można rozsypać w dowolnym miejscu.

Po kremacji prochy osoby zmarłej muszą być złożone w grobie murowanym, katakumbach lub w kolumbariach.

Stanowisko Kościoła Katolickiego w sprawie kremacji osób zmarłych

Od ponad pół wieku Kościół Katolicki zezwala na kremację ciał osób zmarłych, musi jednak być ona stosowana z przesłanek zgodnych z wiarą chrześcijańską. Wybór kremacji zwłok nie może być podyktowany odrzuceniem chrześcijańskich dogmatów. Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowią, że rekomendowany jest pochówek tradycyjny, natomiast urny są często stosowaną formą w wielu parafiach.

Kremacja zwłok w innych religiach

Kremacja osób zmarłych stosowana jest bardzo często w buddyzmie oraz hinduizmie. Źle jest natomiast odbierana kremacja zwłok w prawosławiu, judaizmie oraz u muzułmanów i mormonów. Oprócz Kościoła Katolickiego zgodę na kremację zwłok dają Protestanci oraz Świadkowie Jehowy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments