Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czujnik czadu – małe i tanie urządzenie ratujące życie

Fot. PSP Bielsko-Biała

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Jak co roku strażacy apelują o czujność pod względem śmiertelnego tlenku węgla, który może ulatniać się z niesprawnych instalacji grzewczych. Rozwiązaniem może być małe i tanie urządzenie, jakim jest czujnik czadu.

 

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej od 1 października 2022r. odnotowała 5 zdarzeń związanych z czadem. Większość z nich była następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla. Zatrucie czadem jest dosyć częstym zjawiskiem. – W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do 47 zdarzeń związanych z obecnością w domach i mieszkaniach tlenku węgla. 11 osób trafiło do szpitali z objawami zatrucia tym toksycznym gazem – mówi Oficer Prasowy PSP w Bielsku-Białej mł. bryg. Patrycja Pokrzywa

 

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W sytuacji zatrucia człowiek najczęściej traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

 

W trosce o własne bezpieczeństwo rozważmy zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pamiętajmy jednak, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz przed każdym sezonem grzewczym wymienić w nim baterię. Częste uruchamianie czujnika bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na wyczerpanie baterii w urządzeniu – informuje rzeczniczka Straży Pożarnej.

 

Zaopatrzenie się w czujnik CO to niejedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy, że główną przyczyną zaczadzeń jest niepełne spalanie, które zachodzi przy braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego, jeśli korzystasz np. z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Warto regularnie sprawdzać też stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych – serwisować je, a w razie konieczności wymienić na nowsze i bezpieczniejsze modele. Nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych, ponieważ ich uszczelnienie również może przyczynić się do zatrucia czadem. Przydatne będzie również częste wietrzenie mieszkania, także zimą.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

To ważna informacja!

w gaz
w gaz
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Tak, podszywacz, będzie czujnik wykrywał i Ciebie. Ważna wiadomość a nie dobra dlatego się nie cieszysz?