Wydarzenia Żywiec

Król jest nagi…

Fot: Kuba Jarosz

Ujawniając publicznie tajemnice bycia przed laty ministrantem księdza Jana W. Janusz Szymik z Międzybrodzia Bialskiego miał jeden cel – obnażyć, jak przekonuje, obłudę panującą wśród wysokich dostojników kościelnych wobec problemu pedofilii wśród duchownych.

– To był mój główny cel – przyznaje pan Janusz. – Dzięki publikacjom księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w odpowiedzi na moje wyznanie wiadomo, że kardynał Dziwisz wiedział o mojej sprawie już ładnych parę lat temu. I nic nie zrobił. Podobnie jak były biskup diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj hierarchowie zasłaniają się niepamięcią, coś tam obiecują, ale dla mnie sprawa jest prosta – oni po prostu nie chcą prawdy.

Publikacje prasowe, najpierw Kroniki Beskidzkiej i portalu beskidzka24, później onetu i reszty tytułów medialnych w Polsce sprawiły, że głos zabrał również publicznie wspomniany ksiądz Isakowicz-Zaleski. Opublikował on treść listu, w którym opisywał m.in. losy Szymika, a który to list wręczył kardynałowi Dziwiszowi już w 2012 roku. Pierwszą reakcją kardynała było wydanie kilkanaście dni temu oświadczenia, w którym deklarował on chęć osobistego spotkania z Januszem Szymikiem. Powtórzył w nim też, że nie pamięta spotkania z księdzem Isakowiczem-Zaleskim i faktu przekazania mu listu ze sprawą m.in. Szymika.

Żadnego spotkania nie będzie – twierdzi dzisiaj były ministrant, ofiara księdza Jana W. – Kardynał wycofał się z deklaracji opublikowanej w swoim oświadczeniu. Nie będę tego nawet komentował. Dla mnie król jest już nagi…

Szymik nie zamierza poprzestać na swoim publicznym wyznaniu krzywdy.

– Za dużo mnie to kosztowało zdrowia, żeby na tym zakończyć – twierdzi. – Nie spocznę dopóki nie dotrę do papieża i nie opowiem mu wszystkiego osobiście. Zwłaszcza tego, w jaki sposób hierarchowie tuszowali i tuszują w dalszym ciągu pedofilię toczącą polski kościół.

Janusz Szymik w latach osiemdziesiątych przez kilka lat molestowany był seksualnie przez byłego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim, Jana W. Ksiądz został uznany winnym zarzucanych mu czynów przez Kongregację Nauki Wiary i skazany na pięcioletni pobyt w odosobnieniu na terenie zakonu Franciszkanów w Wieluniu.

KB_eko_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
9 dni temu

zbadac faceta na wykrywaczu kłamstw a potem osądzać księdza ,

noname
noname
1 miesiąc temu

Nie rozumiem jednego… był molestowany przez kilka lat… to ksiądz go wykradał z domu czy co? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, gdyż sam byłem ministrantem i gdyby taka sytuacja jednorazowo by się w moim przypadku pojawiła, to sprawa szybko by się zakończyła a nie trwała kilka lat…

Co nie zmienia faktu że Kościół nie działa i powinien za to grubo odpowiedzieć a nie zamiatać wszystko pod dywan… ale niestety Kościół dzięki takiemu zachowaniu umiera…

Yga
Yga
1 miesiąc temu
Reply to  noname

Nie on jeden, przypominam akcję #metoo. Aktorki dopiero po ok. 30 latach ogarnął wszeteczny ból.

Bezradna
Bezradna
1 miesiąc temu
Reply to  noname

Czy do Was dociera że to był 12 letni chłopiec…który był uwikłany w tajemnicę…gościu teraz oceniasz to jako dorosły…jak masz choć trochę rozumu to przypomnij sobie jaki byłeś mając 12 czy 15 lat…

noname
noname
1 miesiąc temu
Reply to  Bezradna

bezradna… o podobnych sytuacjach słyszałem mając 12 lat i sprawa szybko się kończyła bo przyszedł ojciec i tyle – przez kilkanaście lat to nie jest jeden wieczór.

Masakra jakaś
Masakra jakaś
1 miesiąc temu
Reply to  noname

A dlaczego kobieta bita przez swojego męża alkoholika dalej z nim mieszka…znasz odpowiedz

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Ponad dwa lata temu byłem na mszy w Katedrze Gnieźnieńskiej, gdzie w czasie wygłoszonej homilii biskup stwierdził, że wszelkie informacje na temat molestowania przez księży są nieprawdziwe.
Podkreślił, że jest następcą boga i należy jemu wierzyć, a nie tym co szkalują księży.

Jowita
Jowita
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

A co powiesz na taki tekst…” księża nie są niczemu winni…to wina dzieci…to one je prowokują”…tekst tez jakiegoś klechy…to jest dopiero odmóżdżenie…

Alina
Alina
1 miesiąc temu

Tuptus to idiota, żaden lekarz mu nie po że. Takich trzeba kierować od razu do czubków.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Alina

Zgadza się, komentarz tuptusa kwalifikuje się do wycofania, wredny, tuptus nagi.

Jurek
Jurek
1 miesiąc temu

SZOK

Prosto w oczy
Prosto w oczy
1 miesiąc temu

Gość nic nie wskóra nawet w Watykanie. Nawet tam homoseksualne lobby ma się dobrze. Jak tak dalej pójdzie to po rozbiciu kościoła, tak jak na zachodzie, zniknie karalność za pedofilie. Aktualna mądrość etapu – zwalczamy pedofilie, ale tylko wśród wielebnych i jednocześnie jesteśmy tolerancyjni dla tej przypadłości u celebrytów i artystów.

Dlaczego ?
Dlaczego ?
1 miesiąc temu

W Niemczech za akt wykorzystania seksualnego dziecka ksiądz katolicki ma zapłacić 50 000 euro. Prawo to wprowadzono w zeszłym tygodniu. Dlaczego ? Pytam dlaczego dowiedziałem się tego z zagranicznego radia a u nas cisza w mediach na ten temat ? Jest zmowa : Kościoła nie ruszać, polityków tak ale nie w tym temacie, wszyscy bawią się tak samo ?

tuptus
tuptus
1 miesiąc temu

Panie Szymik ładna koszulka Ferdinand ubierał w logo tej firmy NSDAP pasuje Panu do twarzy

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  tuptus

Król jest nagi.

Dyzio
Dyzio
1 miesiąc temu
Reply to  tuptus

Może dokończysz te swoje bajania tym,że dziś większość produkcji dla Hugo Bossa szyta była w Iznirze i Radomiu Większościowy udziałowiec firma Marzzotto sprzedała z zyskiem swoje udziały funduszowi Permira

chrześcijanin
chrześcijanin
1 miesiąc temu
Reply to  tuptus

tup tup tuptus…idź wypastować buty biskupom, mają fajniejsze ciuchy, z koronkami 😉

HU
HU
1 miesiąc temu

skoro już wszyscy wiedza ze ksiądz mimo zakazu przyjeżdżał do M/Bialskiego to u kogo bywał i kogo wspierał w wyborach samorządowych ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Nadzy raczej są komentujący. Powinno być 7 komentarzy aktualnie a jest 1. Wygląda na to, że 6 nie nadaje się do publikacji.

Edward
Edward
1 miesiąc temu

Chyba znasz się na tym skoro tak piszesz