Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Ksiądz Andrzej Urbański Honorowym Obywatelem Gminy Lipowa

Fot. UG Lipowa

Ksiądz Andrzej Urbański został pośmiertnie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. Uroczystość jego nadania  miała miejsce wczoraj (16 maja) w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnej. Tym samym duchowny został pierwszym honorowym obywatelem tej gminy.

Akt nadania odebrali Józef i Ewa Urbańscy, brat i bratowa księdza.Wręczali go wójt gminy Lipowa, Jan Góra oraz przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Binda.

Tytuł został nadany na wniosek wójta.

Ksiądz Andrzej Urbański urodził się 11 maja 1947 roku w Rajczy. Szkołę podstawową skończył już w Leśnej, gdzie od trzeciej klasy był ministrantem. W 1963 roku został przyjęty do nowicjatu salwatorianów w Bagnie. Święcenia kapłańskie otrzymał dziesięć lat później.

Zawsze pragnął zostać kapłanem i misjonarzem, aby przynosić Boga wszystkim, którzy go jeszcze nie znają lub pragną poznać. Jego marzenie spełniło się w 1975 roku, kiedy to dotarł do Tanzanii. W latach 1999-2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego salwatorianów w Rzymie. W 2014 roku powrócił do Tanzanii. Dwa lata później, ze względów zdrowotnych, zdecydował się na powrót do Polski. Został wtedy rezydentem w salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej. Zajmował się tam posługą duszpasterską i pracował w hospicjum.

Jedną z jego inicjatyw było założenie w Morogoro w Tanzanii Salwatoriańskiego Instytutu Teologiczno-Filozoficznego. Obecnie uczelnia ta jest uniwersytetem (Jordan University College) kształcącym także świeckich studentów różnych wyznań.

Nagła śmierć zabrała go 15 marca tego roku w Tanzanii, podczas wizyty z okazji srebrnego jubileuszu uniwersytetu.

Fotorelacja z uroczystości w Leśnej:

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments