Sport Cieszyn

Księstwo precyzji – największe wyzwanie sezonu Kacpra Sztuki lada chwila

SAKHIR (BH), 28 Feb – 2 March 2024: Bahrain Grandprix at Bahrain International Circuit. Kacper Sztuka #08 MP Motorsport © 2024 Dutch Photo Agency

Księstwo Monako będzie gospodarzem czwartej rundy sezonu FIA Formula 3™ Championship 2024. Dla Kacpra Sztuki ściganie na krętych ulicach to będzie zupełnie nowe doświadczenie, do którego Polak przygotowywał się intensywnie przez ostatnie dni.

Po ostatniej rundzie kierowcy Formuły 3 nie mieli wiele czasu na odpoczynek. Większość z nich nie wracała do domów, tylko prosto z Imoli skierowała się do siedzib swoich zespołów, aby przygotowywać się na symulatorach do najtrudniejszych wyścigów w sezonie. Podobnie było u Kacpra Sztuki, który do ścigania w Monako mógł przygotowywać się jedynie w ten sposób, ponieważ nikt nie ma możliwości testowania na ulicznych torach. To jeszcze zwiększa wyzwanie dla kierowców, dlatego kibice zawsze z niecierpliwością oczekują rywalizacji toczonej dosłownie centymetry od barier.

Trasa w centrum Księstwa to kwintesencja ścigania w mieście. Ciasne i kręte ulice są obecne w Formule 1 od pierwszego sezonu, a zakręty takie jak Sainte Devote, Mirabeau, czy La Rascasse na stałe wpisały w historię sportu.

– Przed nami wyjątkowa runda, różna od wszystkich pozostałych. Ulice Monako stanowią największe wyzwanie tego sezonu, do którego można przygotować się jedynie poprzez pracę na symulatorze. Dlatego zaraz po Imoli poleciałem do siedziby MP Motorsport przygotować się do ścigania. Oczywiście nic nie zastąpi doświadczenia na prawdziwym torze, szczególnie tak specyficznym. Mimo to nie mogę się doczekać pierwszych okrążeń po tym obiekcie. Ściganie na nim będzie zupełnie inne, dlatego moim celem jest koncentrować się na każdym kolejnym okrążeniu i zdobywać pewność w samochodzie, która tutaj jest kluczowa. Treningi zaczynamy już w czwartek, kwalifikacje w piątek będą podzielone na dwie grupy, a prognoza pogody daje spore szanse na deszcz niemal każdego dnia. Dlatego szykuje się wyjątkowy weekend pod wieloma względami – zapowiada swój start Kacper Sztuka.

FIA Formula 3™ Championship Runda 4, Circuit de Monaco

Czwartek, 23 maja:
13:10 Trening

Piątek, 24 maja:
11:05 Kwalifikacje grupa A
11:29 Kwalifikacje grupa B

Sobota, 25 maja:
10:45 Sprint

Niedziela, 26 maja:
8:00 Wyścig główny

google_news